Nowela z 23 marca br. ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności stanowi, że ryczałt ten będzie podniesiony z 20 do 35 proc. wartości wynagrodzeń przysługujących zatrudnionym osobom pozbawionym wolności. Jest to kolejna nowelizacja będącą realizacją programu „Praca dla więźniów”.
Jak wskazywał resort sprawiedliwości, który przygotował projekt noweli, „zwiększone koszty pracy nie są obecnie w wystarczającym stopniu rekompensowane, co stanowi główny powód niskiego i utrzymującego się od kilku lat poziomu zatrudnienia skazanych”.
„Obniżenie tych kosztów powinno przełożyć się na zwiększenie zatrudnienia osób pozbawionych wolności” — podkreślało MS.
Nowela wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. W kwietniu weszła już w życie inna nowelizacja mająca zwiększyć zatrudnienie więźniów. Na mocy zmiany Kodeksu karnego wykonawczego poszerzeniu uległy możliwości wykonywania przez więźniów nieodpłatnej pracy na cele społeczne.
Zwiększyły się także finansowe możliwości Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy poprzez podniesienie z 25 do 45 proc. potrącenia na ten cel z przysługującego skazanemu wynagrodzenia.
Jednocześnie z 10 do 7 proc. zmniejszyła się wysokość potrąceń z tego wynagrodzenia na cele Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Na program poszerzenia możliwości pracy więźniów składa się też plan budowy w latach 2016-2023 czterdziestu hal produkcyjnych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować osadzeni.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Dlaczego warto zatrudniać osoby pozbawione wolności? PRZECZYTAJ: Zatrudnienie osób odbywających karę pozbawionych wolności w Zakładzie Karnym w Braniewie
ZOBACZ TAKŻE: ZK Braniewo: oferta zatrudnienia skazanych
Napisz komentarz
Komentarze