„Obecnością dopisali samorządowcy, przedstawiciele szkół i zarządców dróg generalnych i powiatowych. Zabrakło mieszkańców” — tak w swoim komunikacie prasowym informują policjanci z Braniewa.
Debata była poświęcona temu, jak kształtować przestrzeń publiczną, aby była przyjazna mieszkańcom i jak zadbać o bezpieczeństwo „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, którymi są piesi.
Jej inicjatorami byli policjanci, dlatego też debatę rozpoczął komendant powiatowy Policji w Braniewie, podinsp. Edward Szydłowski, który powitał zgromadzonych gości.
Główną część spotkania poprowadził podkom. Robert Papierowski, który przybliżył zebranym funkcjonalność kształtowania bezpiecznych przestrzeni.
— Prelegent wskazywał, że każde miejsce można zaaranżować w sposób, który uczyni je bardziej przyjaznym mieszkańcom i jednocześnie wpłynie realnie na poczucie bezpieczeństwa — mówi podinsp. Anna Kos, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. — Co ważne, mając wpływ na otoczenie, ograniczamy występowanie drobnej przestępczości, chuligańskich wybryków i tym podobnych.
W drugim panelu poruszono istotną dla braniewian tematykę doświetlenia przejść dla pieszych. Co do konieczności tych działań nikt z zebranych nie miał wątpliwości. Wszyscy byli zgodni, że ten problem należy jak najszybciej rozwiązać.
— Na slajdach pokazano zdjęcia wykonane porą nocą, na których sfotografowano przejścia dla pieszych z ulicy Kościuszki i Królewieckiej — mówi podinsp. Kos. — W kontraście zestawiono przejścia z Pasłęka doświetlone lampami LED. Różnica była ogromna.
Przedstawiciele samorządu braniewskiego poczynili już kroki, aby doświetlić przejścia, o które monitowali policjanci. Samorządowcy zadbają także o widoczność pieszych na ulicy Królewieckiej.
Napisz komentarz
Komentarze