Tę francuską produkcję możecie obejrzeć już dzisiaj (27 października) o godz. 18.30 w kinie w Braniewskim Centrum Kultury. Film będzie prezentowany także 29 i 30 października.
„Historia Marii” to film w reżyserii Jean-Pierre Améris, stworzony na podstawie prawdziwej historii.
Główna bohaterka — Marie Heurtin — jest głuchoniewidoma od urodzenia i nie potrafi komunikować się ze światem. Dziewczynka trafia do Larnay Institute — placówki edukacyjnej, gdzie rozpoczyna się jej niezwykła przyjaźń z siostrą Małgorzatą, która zmienia dziewczynkę nie do poznania.
„Opowieść o Marii wydaje się materiałem, który kompletnie nie nadaje się na film dla dzisiejszego widza. A jednak Jean-Pierre Ameris potrafił nadać jej niezwykły kształt. Ten film jest pełen poezji i sensualności. Gdy Marie czuje, jak padają na nią płatki śniegu, widz czuje tę samą przyjemność obcowania z naturą. Gdy dziewczyna chce pożegnać się z umierającą nauczycielką i przyjaciółką, widz wie, że im obu się to należy” [Rzeczpospolita].
Historia Marii to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane Ames en prison (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze). Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków.
Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką.
Historia Marii porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: Dzikie dziecko François Truffauta, Cudotwórczyni Arthura Penna, czy Camille Claudel, 1915 Bruno Dumonta. Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.
„I jeśli »Historii Marii« jest filmem chrześcijańskim, to przede wszystkim dlatego, że uruchamia w nas uwagę na bliźniego. Zresztą sam sposób, w jaki reżyser wprowadza tematykę religijną jest niezwykle ciekawy. Nie bombarduje nas bowiem kazaniami, nie ucieka w świątobliwy kicz i pretensje. Już zbiorowy portret sióstr zakonnych jest ciepły, ludzki; zakonnice mają swoje wady i zalety, daleko im do nieskazitelnych męczennic. W scenie edukacyjnego przełomu Marie na dalekim planie majaczy co prawda nieostra figura Chrystusa, sugerując niejako boski dotyk. W tym chwycie brak jednak odpustowej cudowności. To raczej symbol określonego kontekstu” [Filmweb].
Tytuł oryginalny: Marie Heurtin
Premiera: 21 października 2016
Produkcja: Francja, 2014,
Czas trwania: 94 min.
Reżyseria: Jean-Pierre Amèris
Zdjęcia: Virginie Saint-Martin
Producenci: Denis Carot, Sophie Revil
Występują: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noémie Churlet
Festiwale i nagrody: 2015 – Wisconsin FF, 2014 – FF Locarno: Variety Piazza Grande Award, 2014 – FF Nowa Zelandia
WIĘCEJ o filmie przeczytasz na stronie kondrat-media.pl
ZOBACZ ZWIASTUN FILMU:
Zobacz, co o filmie mówią aktorzy, sportowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych:
Napisz komentarz
Komentarze