Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak wprowadzić dzieci do świata technologii?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach technologia otacza nas właściwie na każdym kroku. Nie da się więc całkowicie wykluczyć jej ze świata młodego człowieka. Można jednak postarać się, by wprowadzić dziecko do świata technologii w sposób jak najbardziej racjonalny tak, by była ona wsparciem dla jego rozwoju, a nie odwrotnie. W jaki sposób to zrobić?
Jak wprowadzić dzieci do świata technologii?

Przede wszystkim z pewnymi kwestiami nie warto się śpieszyć

Chcąc mądrze wprowadzić swoje dziecko do świata technologii, najlepiej kierować się przy tym wytycznymi opracowanymi przez specjalistów. Przede wszystkim zwracają one uwagę na sposób korzystania z ekranów. Jak się okazuje, mogą być one bardzo szkodliwe dla rozwoju młodego człowieka. Coraz częściej mówi się nawet o tym, że oglądanie przez dzieci bajek na telewizorze czy smartfonie może negatywnie wpływać na kształtowanie emocji i umiejętność mowy.

Maluchy, którym od pierwszych miesięcy życia pokazuje się ekrany, mogą być niespokojne, mieć trudności z zasypianiem, a nawet wykazywać objawy różnego rodzaju zaburzeń. Od kiedy więc można pomyśleć o tym, żeby bezpiecznie włączać dziecku telewizor? Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że niemowlaki do ukończenia 2 roku życia, nie powinny mieć pokazywanych ekranów w ogóle.

Zobacz także: Przygotowanie do życia z AI, czyli o nowoczesnej edukacji

Co ze starszymi dziećmi? Zgodnie z zaleceniami WHO, maluchy w wieku przedszkolnym, a dokładniej od 2 do 5 roku życia, mogą patrzeć na ekran maksymalnie godzinę dziennie. W przypadku starszych dzieci, czas ten nie powinien natomiast przekraczać 2 godzin.

Technologii nie należy traktować jako pochłaniacz czasu, a uatrakcyjnienie nauki

Decydując się na pokazywanie dziecku ekranu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, co będzie na nim wyświetlane. W przeciwnym razie bardzo łatwo doprowadzić do przebodźcowania, co może mieć fatalne skutki – trudności ze snem, nadwrażliwość, krzyk i ogólna nadpobudliwość to tylko niektóre z nich.

Najlepiej całkowicie zrezygnować z popularnych bajek, które są krzykliwe, bardzo dynamiczne i pełne jaskrawych kolorów. Tym bardziej, kiedy są one przeplatane głośnymi reklamami. O wiele lepiej zdecydować się na włączenie spokojnych bajek, przeznaczonych specjalnie dla maluchów, które dodatkowo mają walory edukacyjne. Mogą one uczyć wspólnej zabawy, kolorów czy kształtów oraz rozwijać wyobraźnię.

Dostępne są także dedykowane aplikacje, które aktywizują dzieci do wykonywania różnego rodzaju zadań. Nie wszystkie z nich są wystarczająco spokojne, dlatego przed pokazaniem dziecku ekranu, daną aplikację warto wcześniej przetestować samemu.

By dziecko mogło skupić się na oglądaniu bajek czy zabawie na smartfonie, koniecznie trzeba wyłączyć wszelkie powiadomienia. Dźwięk przychodzącej wiadomości będzie jedynie niepotrzebnym bodźcem. Podobnie jak nadmiernie wyskakujące reklamy.

Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na samo bezpieczeństwo dziecka w sieci. Od najmłodszych lat warto uświadamiać maluchy o istniejących zagrożeniach, a do tego dając im do ręki urządzenia mobilne, koniecznie trzeba zainwestować w dobrego antywirusa. Jeśli to możliwe, najlepiej jest włączać bajki i aplikacje działające w trybie offline.

Sprawdź portal Uzdalnieni.pl - Twoje źródło inspiracji


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama