Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zasady recyklingu w budownictwie: Jakie odpady podlegają odzyskowi?

Recykling to proces odzyskiwania surowców wtórnych. Zwykle kojarzy się on a odzyskiem surowców z odpadów bytowych. Tymczasem obejmuje nie tylko odpady komunalne, ale także te, które powstają podczas budowy i remontu. Chociaż technologia odzysku różni się od tej stosowanej w przypadku odpadów z gospodarstw domowych, przetwarzanie odpadów budowlanych w celu oszczędzania surowców i redukcji ilości śmieci na wysypiskach również jest możliwe i stosowane na szeroką skalę. Jakie zatem odpady budowlane podlegają odzyskowi?
Zasady recyklingu w budownictwie: Jakie odpady podlegają odzyskowi?

Ziemia i kamienie

Ziemia i kamienie stają się odpadem, gdy trzeba przygotować teren pod budowę, co określane jest jako niwelacja gruntu. To proces wyrównywania powierzchni na działce, gdzie planowany jest nowy budynek. W przypadku występowania różnic w wysokości terenu konieczne jest wówczas właściwe dostosowanie jego poziomu. W rezultacie często pozostaje nadmiar ziemi i kamieni, który powinno się odpowiednio zagospodarować. Ziemia i kamienie jako odpad powstają nie tylko zresztą w przypadku przygotowywania terenu pod fundamenty budynku, ale również przy pogłębianiu szamba lub modernizacji podziemnych instalacji, na przykład kanalizacyjnych.

Można oczywiście wykorzystać nadmiar ziemi lub kamieni do stworzenia na działce naturalnego ogrodu skalnego. W ten sposób nadmiarowa ziemia może tworzyć naturalne wzniesienia, a kamienie doskonale nadają się do budowy struktury skalniaka. Wykorzystanie ziemi i kamieni z własnej posesji to jedyna sytuacja, kiedy składowanie odpadów bez kontenera na działce jest możliwe bez konsekwencji prawnych. Ze względów praktycznych decydowanie częściej wybieraną opcją jest jednak umieszczenie ziemi i kamieni kontenerze oraz wywiezienie z posesji. Firmy oferujące wywóz odpadów z budowy oferują wynajem kontenerów na transport ziemi i kamieni, a te następnie zostają oczyszczane i wykorzystywane są w kolejnych pracach budowlanych, np. do budowy mostów czy dróg. 

Gruz betonowo-ceglany

W trakcie prac budowlanych często pojawiają się odpady z cegieł i betonu. Dla tego typu materiałów, takich jak odłamki betonowych płyt chodnikowych, ścian, fundamentów, kawałki cegieł, ale też niewielkich ilości ceramiki budowlanej np. dachówki, glazury czy kafli podstawia się specjalne kontenery przeznaczone wyłącznie do zbierania „czystego gruzu". Te pojemniki można wynająć od firm świadczących wywóz gruzu. Firmy te, jak skipgroup.pl po odbiorze odpadów, które umieszczono w kontenerze, zajmują się właściwym przetwarzaniem tych materiałów. Odzyskują z nich tzw. kruszywo budowlane, które znajdzie zastosowanie w kolejnych etapach budowy. Dzięki swoim właściwościom, pokruszony beton, cegły i ceramika doskonale nadają się jako materiał do tworzenia nawierzchni drogowych, podłoża pod nowe konstrukcje oraz jako składnik mieszanki betonowej. Recykling ceramiki i cegieł ma istotny wpływ na redukcję ilości odpadów budowlanych oraz umożliwia wykorzystanie ich potencjału w trwałych i funkcjonalnych strukturach. Co ciekawe, ziemia i kamienie również wchodzą w skład czystego gruzu, jednak w pojemniku na czysty gruz nie można umieszczać gruzu zmieszanego i zanieczyszczonego.

Gruz zmieszany

Tak zwany gruz zmieszany podlega efektywnemu recyklingowi, jednak proces odzysku jest bardziej skomplikowany i ma zdecydowanie więcej etapów, niż przetwarzanie gruzu czystego na kruszywo budowlane. W skład gruzu zmieszanego mogą wchodzić elementy czystego gruzu oraz pozostałe odpady budowlano-remontowe. Przede wszystkim więc ceramika w dużych ilościach, w tym terakota, glazura, płytki gresowe czy elementy tak zwanego „białego montażu”, czyli umywalki, muszle klozetowe, stare wanny, brodziki itp. W skład tego rodzaju gruzu wchodzą też płyty gipsowo-kartonowe, powszechne materiały służące między innymi do konstruowania ścian działowych. Drewno, odpady z tworzyw sztucznych, siatki montażowe czy kawałki tynku również należą do gruzu zmieszanego. Styropian, szkło i wełna mineralna — nie mogą przekraczać 5% pojemności kontenera na gruz zmieszany.

Gruz zanieczyszczony

Najmniej wartościowymi odpadami pod względem możliwości odzyskiwania surowców wtórnych z odpadów budowlano-remontowych są te, które należą do kategorii gruzu zanieczyszczonego. Może on zawierać, oprócz tego, co składa się na gruz zmieszany, również kolejne grupy odpadów. Wśród nich tekstylia, np. odzież robocza, butelki typu PET, szkło czy opakowania po chemii gospodarczej lub materiałach budowlanych. Choć odzyskiwanie surowców tego typu nie jest niemożliwe, to ze względu na konieczność dokładnego oczyszczania odseparowywania poszczególnych odpadów generuje najwięcej pracy i  kosztów. Gruz zanieczyszczony jest też największą grupą śmieci potencjalnie nierecyklingowalnych lub takich, z których odzysk surowców jest mało opłacalny.

Nierecyklingowalne odpady niebezpieczne

Przykładem odpadu budowlanego, który nie podlega recyklingowi jest eternit, należący do grupy odpadów niebezpiecznych. Jego demontaż i utylizacja musi odbywać się na specjalnych warunkach i tylko przez osoby wykwalifikowane. Eternitu nie odzyskuje się, lecz odpowiednio zabezpiecza i unieszkodliwia. 


Warto zawsze odpowiedzialnie gospodarować odpadami budowlanymi aby maksymalnie ograniczyć negatywny wpływ budownictwa na środowisko naturalne. Firmy świadczące wywóz śmieci remontowo- budowlanych, które podstawiają też kontenery na odpady, odbierają pojemniki wraz z zawartością, kierując ją do odpowiednich procesów recyklingu, uzyskując w ten sposób nowe surowce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama