Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Budowa domu w 2023 - na co zwrócić uwagę?

Budowa własnego domu to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Trzeba zadbać też o szereg kwestii formalnych, a każde działanie musi być zgodne z polskim prawem. Ustawodawca narzuca bowiem na inwestorów wiele obowiązków, które należy spełnić, aby móc postawić nieruchomość. Wyjaśniamy, o czym mowa i na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę, aby wszystko przebiegło bez problemów. Marzeniem wielu osób jest wybudowanie domu, który będzie służyć przez resztę życia. Nie każdy zdaje sobie początkowo sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami przyjdzie mu się zmierzyć już na etapie planowania oraz stawiania własnej nieruchomości. Na szczęście, postępując zgodnie z przyjętymi standardami oraz trzymając się przepisów można znacząco ułatwić sobie zadanie i przyspieszyć cały proces. W związku z tym warto przyjrzeć się z bliska temu zagadnieniu i odpowiedzieć na najczęściej padające pytania.
Budowa domu w 2023 - na co zwrócić uwagę?

Budowa domu w 2023 - od czego zacząć?

W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować swoje potrzeby, wymagania oraz możliwości finansowe. Następnie rozpocząć poszukiwanie działki, która będzie znajdować się nie tylko w dogodnej lokalizacji, ale najlepiej, aby była w pełni uzbrojona (woda, prąd, kanalizacja). W wielu przypadkach, szczególnie na obrzeżach miast lub na terenach wiejskich, nie ma dostępu do gminnej sieci kanalizacyjnej. Wówczas właściciel musi rozważyć alternatywne rozwiązania takie jak budowa szamba lub o wiele korzystniejsze przydomowe oczyszczalnie ścieków. Kupując działkę budowlaną trzeba też zwrócić uwagę na jej kształt oraz wymiary, od których zależeć będzie to, czy uda nam stworzyć projekt domu marzeń. Nie trzeba oczywiście wspomnieć o tym, aby przed podpisaniem aktu notarialnego dokładnie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jakie formalności przy budowie domu?

Jeśli już kupimy działkę, nie pozostaje nic innego, jak zaangażować architekta, który przygotuje projekt domu. Inną opcją jest zakup gotowego projektu z szeroko dostępnej bazy pracowni architektonicznych. Projekt jest nam potrzebny do uzyskania pozwolenia na budowę, które wydaje właściwy starosta powiatowy lub prezydent miasta na prawach powiatu. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji, inwestor może przystąpić do prac budowlanych z uwzględnieniem wszelkich warunków opisanych w pozwoleniu i zgodnie z przedłożonym projektem. 

O czym jeszcze pamiętać budując dom w 2023 roku?

Jak więc widzimy, obecnie budowa domu wymaga od inwestora właściwego przygotowania, zabezpieczenia finansowego, ale też znajomości zagadnień prawnych. To jednak nie wszystko, ponieważ po drodze pojawia się mnóstwo pobocznych wątków, które trzeba rozwiązać. Począwszy od wyboru sprawdzonej i rzetelnej ekipy budowlanej, zatrudnienie kierownika budowy, poprzez drobne zmiany w projektach, kwestie przyłączeniowe oraz ubezpieczeniowe. Na ostatnim etapie, aby móc korzystać z nieruchomości, konieczne jest zgłoszenie zakończenia budowy i odbiór jej przez właściwy nadzór budowlany. Później nadchodzi etap wykańczania nieruchomości i jej wyposażenia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama