Każdy, kto zastanawiał się nad założeniem własnego biznesu z pewnością słyszał dziesiątki powodów, dla których NIE warto tego robić – od zabójczych podatków po wysokie ryzyko i mniej czasu dla siebie. Ale lista powodów, dla których warto odważyć się na własny biznes też jest spora. Wciąż nie brakuje osób, które decydują się na porzucenie etatu – według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej w ubiegłym roku w Polsce zarejestrowano 352 tys. firm. To rekord ostatnich lat. Osoby, które decydują się na założenie własnej działalności doceniają niezależność, elastyczność i możliwość zarabiania na siebie, zamiast na szefa. Boomowi na przedsiębiorczość sprzyja także fakt, że założenie firmy w Polsce staje się coraz prostsze. Oto kilka powodów, dla których warto postawić na własny biznes.
1. Bezrobocie jest wysokie
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w maju 12,5 proc. I choć jest to mniej, niż jeszcze rok temu, to wciąż nie ma powodów do radości. Skończenie studiów nie gwarantuje dziś znalezienia pracy – tym bardziej tej wymarzonej. Dla wielu osób założenie własnej firmy jest więc jedyną szansą na to, aby uniknąć bezrobocia lub rozwinąć skrzydła i wreszcie rozpocząć pracę w zawodzie.
Zarejestruj swoją firmę z pomocą ekspertów: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
2. Sam wybierasz osoby, z którymi pracujesz
Będąc na etacie rzadko kiedy ma się wpływ na to, z kim dzieli się biuro. Nie zawsze udaje się też trafić na współpracowników, z którymi praca przebiega bez zarzutu i w świetnej atmosferze. Bycie swoim własnym szefem daje możliwość otaczania się ludźmi, dzięki którym codzienne wstawanie do pracy będzie przyjemnością. Przełoży się to z pewnością na większą motywację do działania i rozwijania własnego biznesu.
Do skutecznej rekrutacji przyda się oprogramowanie ułatwiające wybór kandydata: https://firmbee.com/pl/narzedzia/program-do-rekrutacji
3. Jesteś elastyczny
Elastyczność to jedna z najczęściej wymienianych zalet prowadzenia własnego biznesu. W rzeczywistości przedsiębiorca nie zawsze może pracować wtedy, kiedy chce i gdzie chce – szczególnie na początku. Własny biznes gwarantuje jednak pewien komfort: jeśli chce się wyjść z pracy o godzinie 11.00, aby załatwić jakąś prywatną sprawę, to nie trzeba nikogo pytać o pozwolenie. Nie musi się też codziennie tracić czasu na dojazdy do pracy na drugi koniec miasta – można prowadzić firmę w domu, albo też wynająć biuro w dogodniejszej lokalizacji. Można także pracować w nocy, jeśli tylko ma się chęci i taką możliwość.
4. Wydajesz pieniądze na hobby
Pracownicy zatrudnieni na etat często nie mogą pozwolić sobie na hobby, ponieważ brakuje im na to pieniędzy, sił oraz czasu. Tymczasem hobby może być świetnym pomysłem na własny biznes! Prowadząc działalność związaną z własną pasją robi się to, co się lubi – zupełnie inaczej patrzy się więc na zlecenie weekendowego wyjazdu w plener, jeśli jest się początkującym fotografem. Zakup nowego komputera czy aparatu również przestaje być tak dużym problemem, ponieważ można to wpisać w koszty.
Na start do rozwoju własnej pasji we własny biznes wystarczy założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależność jaką ona daje wiąże się z wysokim ryzykiem, wymaga wykazania się odwagą przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Jedną z nich jest wybór księgowości, dlatego warto zaufać komuś kto oferuje księgowość dla JDG: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-jednoosobowych-dzialalnosci-gospodarczych
5. Pracujesz dla swoich dzieci, a nie dla szefa
Własna firma to coś, co – w przeciwieństwie do pracy na etacie lub w korporacji – przedsiębiorca może przekazać następnemu pokoleniu. Zupełnie inaczej inwestuje się w coś swój czas, kapitał i zdrowie, jeśli ma się świadomość, że robi się to dla siebie i swojej rodziny, na długie lata. I że kiedyś będzie można być z tego dumnym.
6. Zdobywasz bezcenne umiejętności
Pracując na etacie wykonuje się ściśle określone zadania i zazwyczaj ma się nieduże pole manewru. Zupełnie inaczej jest w przypadku prowadzenia własnej działalności. Prowadząc własny biznes nie wystarczy znać się na jednej rzeczy – często poza zdobywaniem umiejętności związanych z konkretną branżą w której działa firma przedsiębiorca musi znać się także na dziesiątkach innych spraw: marketingu, rachunkowości, negocjowaniu umów, zarządzaniu czasem… Taka nauka przyda się na całe życie! Prowadzenie własnego biznesu to szansa na sprawdzenie siebie i swoich możliwości, a także poznanie własnych słabości. Codziennie powstaje jakaś firma – jednym z nich pisana jest porażka, innym sukces. Każda z nich będzie jednak dla ich właścicieli doskonałą lekcją na przyszłość i nauką na całe życie. Jeśli więc ma się pomysł na własny biznes, to nie warto z tym zwlekać.
Napisz komentarz
Komentarze