Zastosowanie europalet sprawia, że dostawy stały się znacznie łatwiejsze, a przy tym optymalne pod kątem ich kosztów. Jakie mają wymiary i w jakich konkretnie branżach się ich używa?
Jak wyglądają takie palety?
Wszystkie drewniane palety wyglądają bardzo podobnie. Mają poprzeczne belki, a także wsporniki. Różnią się jednak jakością wykonania, a także wymiarami. Drewniane palety EPAL są nośnikami niezwykle solidnymi. Można korzystać z nich nawet latami. Poza tym posiadają wystandaryzowane wymiary, określone normą europejską UNE-EN 13698-1.
Europalety mają po 1200 mm długości oraz 800 mm szerokości. Są wysokie na 144 mm, natomiast ich waga to 25 kg. Każda paleta EPAL ma nie tylko taki sam rozmiar, ale też specjalną konstrukcję. Zawsze są one zbudowane z jednakowej ilości takich samych elementów. Należą do nich dwie dolne i dwie górne części liczące odpowiednio po 1200 x 100 x 22 mm oraz 1200 x 145 x 22 mm, sześć klocków o wymiarach 145 x 100 x 78 mm oraz trzy klocki o nieco o większych wymiarach 145 x 145 x 78 mm.
Dodatkowo, konstrukcja drewnianych europalet każdorazowo jest wspierana trzema grubymi poprzecznymi deskami i dwiema solidnymi deskami środkowymi. Obejmuje ona także dwie deski pośrednie.
Surowcem używanym do produkcji tychże nośników jest lite drewno. Najczęściej sosna lub świerk. Jest to dobry wybór ze względu na to, że materiały te są lekkie, a zarazem odpowiednio wytrzymałe.
Gdzie znajdują zastosowanie do transportu towarów?
Specjalna konstrukcja i wykorzystanie solidnego materiału sprawia, że europalety mają długą żywotność oraz wysoką ładowność. Wszystko to przekłada się na ich szerokie zastosowanie. Ze względu na wysoką ładowność – robocza wynosi nawet 1500 kg, natomiast statyczna aż do 4000 kg - są powszechnie wykorzystywanym nośnikiem do transportu towarów w wielu różnych gałęziach przemysłu. Są niezwykle cenione w takich branżach jak przemysł motoryzacyjny, chemiczny, budowlany, ogrodniczy, spożywczy, farmaceutyczny czy papierniczy.
Warto zwrócić uwagę na to, że służą one nie tylko przy transportowaniu towarów, ale również do ich magazynowania. Rozstaw poszczególnych elementów europalet daje możliwość wygodnego transportowania za pomocą wózka widłowego. Co istotne, ze względu na odporność na warunki atmosferyczne, doskonale sprawdzają się w magazynach zamkniętych, jak i tych otwartych. Bardzo często można zauważyć, że to na nich poukładany jest towar w zewnętrznych magazynach składów budowlanych oraz centrach ogrodniczych.
Drewniane palety EPAL pozwalają też na bezpieczne przechowywanie w magazynach wysokiego składowania. Są one cenione nie tylko w Polsce, a na terenie całej Unii Europejskiej, gdzie dzięki określonym normom, można je swobodnie wymieniać.
Sprawdź pełną ofertę palet drewnianych na PolskieOpakowania.com
Napisz komentarz
Komentarze