Żelazo w wodzie
Obecność żelaza w wodzie nie jest niczym dziwnym. Pierwiastek ten występuje w naturze w sporych ilościach. Jego nośnikiem w wodzie gruntowej są skały i minerały. Tlenki, węglany i siarczki żelaza przenikają do wód podziemnych. Wodorotlenki żelaza mogą się w niej znaleźć również z innych powodów, do których należą między innymi:
- Obecność na danym terenie zakładów przemysłowych, szczególnie branży metalurgicznej. Zwiększa to ryzyko, że w ściekach znajdą się związki żelaza.
- Działalność wydobywcza. Na niektórych obszarach górniczych występują naturalne złoża żelaza, które mogą wpływać na jakość wód gruntowych. Wydobycie żelaza lub działania związane z przetwórstwem mogą spowodować uwolnienie pierwiastka do wód powierzchniowych i podziemnych.
- Stare rury. Jeśli infrastruktura wodociągowa jest przestarzała, może występować korozja rur, co prowadzi do przenikania żelaza do wody. W wielu wiekowych budynkach nadal są żelazne lub stalowe rury niepierwszej młodości, które mogą stanowić potencjalne źródło żelaza w wodzie.
Jak rozpoznać zażelazienie wody?
Woda z dużą zawartością związków żelaza może wykazywać pewne charakterystyczne cechy.
Po pierwsze, w przypadku wody pitnej zmieniają się jej właściwości organoleptyczne. Smak i zapach zdają się być bardziej metaliczne. Jeśli domownicy zaczynają skarżyć się, że pijąc wodę z kranu czują metaliczny posmak, warto sprawdzić zawartość Fe w wodzie.
Po drugie, zmianie ulec może wygląd wody. Zamiast klarownej, bezbarwnej cieczy, w szklance pojawić się może woda o lekkim zabarwieniu. Niektórzy określają go jako ceglany, czerwony, inni jako brunatny czy brązowy. Woda staje się też bardziej mętna.
Po trzecie zaś, na powierzchniach mających kontakt z wodą mogą pojawić się rdzawe plamy i zacieki. Szczególnie narażona jest na nie armatura łazienkowa, a nawet tekstylia, które pomimo prania okazują się nosić brudne ślady, których nie było przed włożeniem ubrań do pralki. Winowajcą plam jest oczywiście zawarte w wodzie żelazo.
Jak zbadać ile żelaza jest w wodzie?
Choć objawy zażelazienia są charakterystyczne, zanim wydamy wyrok w kwestii zawartości żelaza i będziemy szukać skutecznych sposobów na walkę z nadmiarem pierwiastka, powinniśmy zbadać wodę. Ustalenie faktycznej ilości związków żelaza pomoże dobrać optymalną metodę na odżelazianie wody. Najlepiej poprosić o usługę ekspertów w dziedzinie badania wody, np. granimex.com.pl. Prywatna usługa jest płatna, ale badanie wykonywane jest szybko, sprawnie, a wyniki można łatwo skonsultować i dobrać odpowiednią metodę uzdatniania. Jeżeli wraz z nadmiarem związków żelaza okaże się, że z kranu płynie bardzo twarda woda, czyli zawierająca nadmiar tlenków wapnia i magnezu, przydatne może okazać się zmiękczanie wody, które minimalizuje ryzyko powstawania kamienia — kamień kotłowy to sprawca wielu awarii sprzętów AGD mających kontakt z wodą!
W przypadku wody pobieranej z własnego ujęcia, badanie warto przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Dezynfekcja wody w przypadku cieczy wodociągowej leży na barkach wodociągów, a nad surową wodą ze studni czuwają nasze własne filtry przydomowe. Koniecznie sprawdzajmy ich efektywność, aby spożywając wodę ze studni długo cieszyć się zdrowiem.
Sposoby na nadmiar żelaza w wodzie
Podstawową metodą walki z nadmiarem żelaza jest obniżenie jego stężenia dostępnymi metodami. Tym zajmują się fachowcy, montując odpowiednie systemy filtracji. Oprócz stosowania filtrów stosuje się też środki chemiczne, ale też profilaktycznie monitoruje system doprowadzający wodę.
- Odżelaziacze
Filtry usuwające nadmiar żelaza nazywa się odżelaziaczami. Utleniają żelazo i odkładają je na specjalnym złożu. Wykorzystuje się zwykle złoża piaskowe i katalityczne. Stosowanie odżelaziaczy to najpowszechniejsza metoda na walkę z nadmiarem Fe w wodzie.
- Środki chemiczne
W niektórych sytuacjach, gdy żelazo występuje w niezwykle wysokich stężeniach, może być konieczne zastosowanie specjalnych środków chemicznych, które pomagają w usuwaniu żelaza z wody.
- Wymiana rur
Profilaktycznie warto mieć też na uwadze stan rur doprowadzających wodę do budynku. Rury wykonane są z żelaza lub stali, mogą ulegać korozji, tym samym cząsteczki żelaza z rdzy mogą się uwolnić do przepływającej wody. Ponadto z biegiem czasu wewnątrz starych rur może gromadzić się osad z różnych składników występujących w wodzie, w tym również żelaza, jako skutek osadzania się minerałów z wody na ściankach rur. Pod wpływem przepływającej wody i zmian temperatury, osady mogą się odrywać i dostawać się do wody, powodując jej zanieczyszczenie żelazem. Poleca się zastąpienie starych rur trwalszymi i odpornymi na korozję materiałami, takimi jak rury z tworzyw sztucznych lub stali nierdzewnej.
Żelazo w wodzie występuje powszechnie, jednak jego nadmiar może rodzić problemy. Pozbycie się przesycenia wody żelazem jest możliwe, wymaga jednak dobrania odpowiedniej metody. Warto zdać się w tym względzie na profesjonalistów.
Napisz komentarz
Komentarze