Maszyny wykorzystywane w procesie gięcia metali muszą wykazywać niezwykłą precyzję. W toku obróbki, nie może dojść do uszkodzenia zewnętrznej powłoki pokrywającej kształtowany element, jak i do zniszczenia jego wewnętrznej struktury. Mając to na względzie, warto nawiązać współpracę z firmą, która posiada zaawansowany park maszynowy i praktyczne doświadczenie, pozwalające na wykorzystanie maszyn i urządzeń w sposób optymalny. Właśnie takim partnerem jest Hako Technology. Odwiedź stronę https://hakotech.pl/ i zapoznaj się z ofertą.
Na czym polega gięcie metali?
Kształtowanie metalowych elementów metodą gięcia wymaga zastosowania maszyn i techniki, dostosowanych do właściwości obrabianego materiału. Trzeba bowiem pamiętać, że różne metale wymagają użycia innej siły nacisku na powierzchnię. Zależnie od materiału i produktu, który ma powstać w wyniku tego procesu, używane są odpowiednie urządzenia i techniki.
Jedną z najpopularniejszych metod obróbki jest gięcie za pomocą walców. Mówimy tu o skomputeryzowanych maszynach programowanych numerycznie (CNC), które umożliwiają uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, a przy tym charakteryzują się ogromną precyzją i dużą szybkością.
Gięcie metali może być też realizowane przy pomocy pras krawędziowych. Dzięki wykorzystaniu metody laserowego pomiaru, tego typu maszyny charakteryzują się bardzo dużą precyzją i powtarzalnością. Ta technika sprawdza się najlepiej w przypadku produkcji seryjnej. Umożliwia znaczne obniżenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości.
Kolejna popularna metoda to gięcie przy użyciu zaginarek do blach. Ten proces technologiczny umożliwia zmianę kształtu obrabianego materiału pod wpływem działania siły nacisku, wywieranej na jego powierzchnię.
Hako Technology dysponuje możliwością mechanicznego gięcia elementów metalowych o maksymalnej długości do 3500 mm. Pełna oferta znajduje się na stronie https://hakotech.pl/oferta/giecie/.
Praktyczne zastosowanie procesu gięcia metali
Nowoczesne giętarki umożliwiają uzyskanie najróżniejszych kształtów i kątów. To sprawia, że gięcie metali to proces uniwersalny, który ma zastosowanie w każdej branży wykorzystującej metalowe elementy. W tym miejscu należy wskazać choćby na działalność budowlaną, produkcję maszyn rolniczych, produkcję maszyn budowlanych, branżę konstrukcyjną, motoryzacyjną, przemysł stoczniowy, lotniczy, kosmiczny i wiele innych. W każdym przypadku, w którym zachodzi konieczność zmiany kształtu elementu wykonanego z metalu (np. ze stali węglowej, nierdzewnej lub z aluminium) metody gięcia metali będą miały praktyczne zastosowanie.