Jak działa fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne do przetwarzania energii słonecznej w elektryczną. Dzieje się tak, ponieważ konstrukcje płyt wykonane są z materiałów półprzewodnikowych, które pod wpływem światła słonecznego wytwarzają siłę elektromotoryczną. Znajdujące się w strukturze krzemu elektrony zostają wybite i przepływają pomiędzy elektrodami. W ten sposób powstaje różnica potencjałów i prąd elektryczny o napięciu stałym.
Elementy instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna składa się z:
- Paneli fotowoltaicznych, które montuje się na dachu domu lub gruncie.
- Systemu montażowego, który w bezpieczny i trwały sposób przytwierdza panele do konstrukcji dachu.
- Falownika, czyli urządzenia, które zmienia produkowany przez panele prąd stały w prąd zmienny o parametrach identycznych z prądem sieciowym.
- Kabli oraz zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.
Produkcja energii przy użyciu fotowoltaiki
Produkcja energii elektrycznej przebiega automatycznie, a więc nie wymaga ludzkiego nakładu sił. Niższe koszty rachunków za prąd to pierwsza i największa korzyść, która wiąże się z posiadaniem fotowoltaiki.
Fotowoltaika przyjazna dla środowiska
Inną zaletą posiadania fotowoltaiki jest to, że panele są ekologicznym rozwiązaniem, ponieważ nie emitują szkodliwych substancji zanieczyszczających środowisko. Co więcej, zużyte moduły można przekazać firmie, która podda je bezpiecznej utylizacji.
Fotowoltaika warta inwestycji
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się początkowo z większymi wydatkami. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na firmy, które kompleksowo zajmują się procesem montażu fotowoltaiki oraz doradztwem w zakresie finansowania (np. Solarika — fotowoltaika Poznań). Zakup fotowoltaiki to dalekosiężna inwestycja, która zwróci się stopniowo w postaci niższych rachunków.
Fotowoltaika — dotacje i dofinansowania
Każda osoba zainteresowana inwestycją w panele fotowoltaiczne powinna pamiętać o możliwości uzyskania dotacji lub dofinansowania na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej.
Sprawdź program Mój Prąd 5.0: https://solarika.pl/moj-prad-5-0/
Napisz komentarz
Komentarze