Rok temu miasto Braniewo przekazało na ten cel 3 mln złotych, które otrzymało od rządu na stworzenie spółki mieszkaniowej. Podczas grudniowej sesji w 2022 r. wniesiono aportem działkę, za „starym” liceum. Planowany termin budowy to przełom pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku.
Nie jesteśmy jedyni
Dlaczego dopiero w 2024?
— W SIM-ie jest siedemnaście samorządów, ciężko, żebyśmy wszyscy naraz realizowali inwestycje, jest pewna kolejność — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. — Ale już dzisiaj mogę obiecać, że powstanie 24-rodzinny blok przy ul. Zielonej. To będzie pierwszy blok w ramach SIM. Wkład mieszkańca to około 20 procent wartości mieszkania. Później spłata reszty należności zostanie rozłożona na kolejne lata.
Ostatnie Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników SIM KZN - Warmia i Mazury Sp. z o.o. odbyło się 31 marca w Braniewie. Uczestniczyli w nim burmistrzowie i wójtowie reprezentujący samorządy: Miasta Biała Piska, Gminy Bisztynek, Miasta Działdowo, Gminy Elbląg, Gminy Gronowo, Gminy Iława, Gminy Lubawa, Gminy Markusy, Gminy Milejewo, Nowego Miasta Lubawskiego, Nowego Dworu Gdańskiego, Olsztynka, Orzysza, Pasłęka, Pieniężna, Gminy Szczytno.
Dla kogo te mieszkania?
SIM to rozwiązanie dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania. Wiele z tych rodzin dysponuje pieniędzmi na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno własne lub przysposobione dziecko oraz osoby, które ukończyły 60. rok życia.
Dzięki SIM rodziny te będą mogły wprowadzić się do mieszkania, bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu. W domach tych mogą być nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym. Istnieje również możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).
Napisz komentarz
Komentarze