Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Budżet Obywatelski Braniewa. Złóż swój projekt!

BRANIEWO. Trwają konsultacje społeczne w sprawie Budżetu Obywatelskiego Braniewa. W tym roku na ten cel zostało przeznaczone 90 tys. złotych. Co zostanie wykonane w ramach Budżetu Obywatelskiego? O tym zdecydują sami mieszkańcy.
Budżet Obywatelski Braniewa. Złóż swój projekt!
Braniewska jadłodzielnia działa od początku grudnia 2022 roku

Autor: © UM Braniewa

Od 3 do 14 kwietnia mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje, co ich zdaniem powinno zostać wykonane w ramach Budżetu Obywatelskiego w 2023 r. (wnioski należy składać poprzez platformę internetową www.braniewo.budzet-obywatelski.org).

Od 17 do 24 kwietnia zgłoszone propozycje będą weryfikowane pod względem formalnym i ogłoszona zostanie lista wybranych zadań.
4 maja rozpocznie się głosowanie nad propozycjami (potrwa do 15 maja). Ogłoszenie wyników nastąpi do 19 maja.

W Zespole ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Braniewa znajdują się pracownicy Urzędu Miasta Braniewa: Anna Weryk, Katarzyna Gapski, Norbert Szymorek, Jerzy Butkiewicz, Julita Diemieńczuk i Agata Ostrowska. Zadaniem zespołu jest przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej, weryfikacja formalno-prawna zgłoszonych propozycji zadań i obliczenie wyników głosowania.
 

Co powinno znaleźć się w zgłoszeniu?

Zgłoszenie propozycji do Budżetu Obywatelskiego powinno zawierać m.in. nazwę zadania inwestycyjnego/nieinwestycyjnego, informację komu będzie służyło i jak jego realizacja wpłynie na życie mieszkańców, lokalizację (adres, numer działki lub dokładne określenie miejsce realizacji zadania), szczegółowy opis zadania – co ma zostać wykonane oraz szacunkowy kosztorys (z uwzględnieniem materiału, robocizny, zakup sprzętu, projektu itp.).
Do zgłoszenia należy dołączyć listę poparcia, zawierającą podpisy minimum 50 osób.

Rok temu lodówka, wcześniej problemy

W ubiegłym roku mieszkańcy Braniewa zadecydowali, że w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowany zostanie projekt „Jadłodzielnia – Braniewska Lodówka Społeczna”. Zakładał on stworzenie pierwszej braniewskiej lodówki społecznej dostępnej dla wszystkich mieszkańców miasta. Lodówka funkcjonuje od grudnia 2022 r., jest umiejscowiona przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Braniewie.
Sporo kontrowersji wywołał projekt złożony w 2021 r. A właściwie nie tyle sam projekt, co sprzeciw części mieszkańców. Zwycięski projekt zakładał wykonanie „Ekologicznego Placu zabaw MRÓWKA”. Miał on powstać przy ul. Mrówczej na „Piekiełku”. Jednak do Urzędu Miasta Braniewa wpłynął oficjalny protest mieszkańców okolicznych ulic podpisany przez 71 osób, w którym sprzeciwili się oni tej inwestycji. Ostatecznie pieniądze zostały przekazane na rozbudowę już istniejącego placu zabaw przy ul. Elbląskiej.

Budżet Obywatelski w poprzednich latach:

2016 – plac zabaw przy Szkole Podstawowej Nr 5,

2017 – remont zaplecza sportowego w Szkole Podstawowej Nr 3,
2018 – zagospodarowanie terenu przy ul. Długiej (teren przy byłym kąpielisku miejskim),
2019 – żaden z wniosków nie przeszedł weryfikacji formalno-prawnej,
2020 – nie było (ze względu na pandemię),
2021 – wybrana inwestycja – plac zabaw „Mrówka” – nie została zrealizowana, ze względu na sprzeciw części mieszkańców,
2022 – jadłodzielnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama