Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Braniewski batalion WOT ma patrona

BRANIEWO. W 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie odbyła się ważna uroczystość. Batalion otrzymał imię patrona, nadana została mu tradycja oraz nazwa wyróżniająca.
Braniewski batalion WOT ma patrona

Autor: © DWOT

Uroczystości odbyły się w minioną sobotę, w jednostce przy Al. Wojska Polskiego w Braniewie i w Braniewskim Centrum Kultury. Stacjonujący w Braniewie batalion Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymał imię ppor. Henryka Wieliczko ps. Lufa (awansowanego pośmiertnie do stopnia kapitana), żołnierza Armii Krajowej, dowódcy 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, po 1944 żołnierza zbrojnego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.

Patron, tradycje, nazwa
— 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej i bataliony lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach przyjęły i z dumą kultywują tradycje wybitnych postaci związanych z walką o niepodległą Polskę — mówił płk Jarosław Kowalski, dowódca 4W-MBOT. — Przyjęte tradycje mają przypominać żołnierzom o ogromie odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Jedną z najbardziej krystalicznych postaci w zupełnie niekrystalicznym okresie był ppor. Henryk Wieliczko ps.Lufa. Jako przywódca 4 kadrowego szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, oraz walcząc w szeregach 6 Wileńskiej Brygady AK odznaczył się odwagą i bohaterstwem. Jego akcje cechował dynamizm i skuteczność. Był do końca wierny swoim ideałom. Był żołnierzem niezłomnym, który za wolną Polskę 14 marca 1949 roku oddał życie.
43BBLP przejął także tradycje 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, który prowadził działania zbrojne między innymi na Warmii i Mazurach. W szwadronie tym służyła m.in. Danuta Siedzikówna – „Inka”. Natomiast dowódcą 5 Wileńskiej Brygady AK (zwanej również „Brygadą Śmierci”) był mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.
Jednocześnie 43 batalion otrzymał wyróżniającą nazwę „braniewski”.

W Braniewie od 5 lat
Proces formowania 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie (obejmuje swoim zasięgiem powiaty: elbląski, braniewski, bartoszycki i lidzbarski) rozpoczął się wiosną 2018 r. Początkowo batalion stacjonował przy ul. Sikorskiego. Pierwsze szesnastodniowe szkolenie podstawowe odbyło się w Braniewie w sierpniu 2018 r. Na jesieni do żołnierzy, którzy przeszli szkolenie w Braniewie, dołączyli żołnierze kończący szkolenia w Morągu.
Rok 2019 to nie tylko rotacyjne szkolenia żołnierzy etapu podstawowego, ale także kompletowanie kolejnych kompanii (obecnie w batalionie są cztery kompanie). Następny etap szkolenia – specjalistyczny – przerwała w 2020 r. pandemia Covid-19. Żołnierze braniewskiego WOT rozpoczęli działania przy pobieraniu wymazów, w punktach szczepień, w szpitalach, gdzie zajmowali się m.in. dostarczaniem butli z tlenem, a także przy kontroli kwarantanny.
Krótko po tym, jak sytuacja wróciła do normy i terytorialsi z Braniewa wrócili do szkoleń – rozpoczął się konflikt na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze 43blp od niemal samego początku regularnie uczestniczą w patrolowaniu granicy i zażegnywaniu kryzysu migracyjnego.

Wsparcie lokalnej społeczności
Założeniem funkcjonowania WOT jest wsparcie lokalnej społeczności. Nie byłoby to możliwe bez dobrej współpracy dowódcy i żołnierzy 43blp w Braniewie z samorządami, instytucjami i innymi służbami mundurowymi (Strażą Graniczną, Strażą Pożarną, Policją).
— Od początku istnienia braniewski batalion mógł liczyć na wsparcie starosty braniewskiego, burmistrzów Braniewa i Pieniężna czy wójta Lelkowa — mówi ppłk Adam Książak, dowódca 43BBLP. — A żołnierze batalionu gościli i goszczą w poszczególnych gminach podczas wydarzeń patriotycznych, kulturalnych i sportowych.
Ważnym elementem współpracy jest również współdziałanie ze szkołami, zwłaszcza z Zespołem Szkół Budowlanych w Braniewie, Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu, Szkołą Podstawową Nr 5 w Braniewie czy 1LO im. Polskich Spadochroniarzy w Kętrzynie.
 

Dowódcy 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie:
2018-2020 – ppłk Jarosław Kowalski
2020-2021 – ppłk Grzegorz Wnuk
2021-2022 – ppłk Bogumił Krupiński
2022 – ppłk Adam Książak


 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama