Jak działa pompa ciepła?
Maszyna cieplna, jaką jest pompa ciepła, to nowoczesne rozwiązanie grzewcze. Służy do ogrzewania domów, jednak w przeciwieństwie do standardowych instalacji grzewczych, nie wykorzystuje do ogrzania budynku tradycyjnych paliw. Energię grzewczą, zamiast ze spalania gazu ziemnego, węgla czy oleju opałowego, pompa ciepła pozyskuje ze źródeł odnawialnych. Tymi źródłami mogą być powietrze (w przypadku pompy ciepła typu powietrze-woda), woda (w przypadku wodnej pompy ciepła) lub gruntu (pompa ciepła typu grunt-woda). Niezależnie od tego, skąd instalacja pompy ciepła pobiera energię, generalna zasada działania jest podobna. Pompa wykorzystuje naturalne ciepło z otoczenia zewnętrznego (poza budynkiem). Pobiera je ze źródła, a następnie, przy wykorzystaniu przemian termodynamicznych i udziale czynnika chłodzącego, zamienia w energię grzewczą. Ta zaś transportowana jest do instalacji ogrzewania w budynku, gdzie jest rozprowadzana, trafiając finalnie do kaloryferów czy instalacji ogrzewania podłogowego.
Duże mrozy — która pompa ciepła najlepsza?
Eksperci na duże mrozy polecają gruntowe pompy ciepła. Dlaczego typ gruntowej pompy ciepła sprawdzi się najlepiej? W przypadku np. pomp powietrznych sprawność działania obiegu w pewnym stopniu zależy od temperatury powietrza. Istnieją, uzależnione od danego modelu pompy, dolne granice temperatury, przy których pompy ciepła czerpiące energię z powietrza będą działały wydajnie. Gruntowa pompa, jako że tworzy zamknięty, hermetyczny układ, niezależny od wpływów środowiska i ze stałą temperaturą pobieranej energii, zwyczajnie ma ułatwione zadanie. Trzaskające mrozy jej niestraszne!
Gruntowe pompy ciepła pobierają ciepło z ziemi, głęboko spod powierzchni gruntu. Na głębokości przynajmniej 1,5 metra panuje zawsze stała, dodatnia temperatura. Fakt ten wykorzystują właśnie pompy typu grunt-woda. Aby ciepło spod gruntu mogło zostać pobrane, przetworzone na energię grzewczą i wykorzystane w domowej instalacji, potrzebne są specjalne odwierty na zewnątrz budynku. Odwierty sięgać mogą nawet ponad 100 m w głąb ziemi. Umieszcza się w nich wymienniki ciepła, czyli specjalne rury, w których płynął będzie roztwór glikolu. Ciepło spod ziemi oddawane jest do roztworu w rurach, a ten ulega odparowywaniu. Para z udziałem sprężarki skrapla się, uwalniając ciepło i przekazując je do instalacji ogrzewania w budynku. Skroplony czynnik chłodniczy przechodzi zaś do zaworu rozprężnego, zamienia się w ciekły glikol i powraca do rur. Cały cykl powtarza się podczas pracy pompy i zapewnia nieprzerwaną dostawę ciepła.
Wietrzenie pomieszczeń a utrata ciepła
Podczas ogrzewania pomieszczeń zimą, każdorazowe ich wietrzenie naraża na utratę cennego ciepła. Bywa też obciążeniem dla pracujących urządzeń, ponieważ mróz wpadający przez okna i drzwi sprawia, że sterowniki układu grzewczego, chcąc wyrównać temperaturę wnętrz, zwiększają moc ogrzewania, nadmiernie eksploatując urządzenie. Receptą na te problemy może być rekuperacja, czyli wentylacja z odzyskiem ciepła. Ta mechaniczna wentylacja opiera się na pracy rekuperatora, który kontroluje ruch powietrza i odzyskuje ciepło z powietrza usuwanego, oddając je do świeżego, nawiewanego. Zamiast tracić energię cieplną wraz z usuwanym, brudnym powietrzem, energia ta dostaje drugie życie, trafiając na powrót do pomieszczenia. W rezultacie korzystamy podwójnie. Po pierwsze, dzięki samej wentylacji uzyskujemy świeże powietrze bez konieczności otwierania okien. Po drugie, nie tracimy zgromadzonego w pomieszczeniu ciepła, ponieważ wraca ono do nas wraz z nawiewanym, czystym powietrzem z wentylacji.
Instalacja pompy ciepła i rekuperatora to inwestycja, która spełni oczekiwania mieszkańców domu, ale też wpisuje się w nowoczesne trendy ekologiczne. Na stronie instalcentrum.com.pl znaleźć można kontakt do ekspertów, którzy będą w stanie zaproponować odpowiedni model pompy ciepła i rekuperatora. Fachowcy pomagają na każdym etapie — od samego projektu instalacji, poprzez montaż pomp ciepła, rekuperatorów, aż po autoryzowany serwis.