Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kolejny szkoleniowy weekend. Pierwszy po wstąpieniu do wojska

BRANIEWO. W ten weekend ponad 130 ochotników będzie się szkoliło w Braniewie, w kompanii szkoleniowej 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Są to żołnierze, którzy tydzień temu rozpoczęli szesnastodniowe szkolenie podstawowe.
Kolejny szkoleniowy weekend. Pierwszy po wstąpieniu do wojska

Autor: © 4W-MBOT

Tydzień temu ponad 130 osób rozpoczęło szkolenie podstawowe w Braniewie, odbywające się wyjątkowo w systemie hybrydowym (trzy weekendy i następnie dziesięć dni).

Zrobili pierwszy krok
Gdy w minioną sobotę (3 grudnia) jeszcze przed godziną 6:00 rano znaczna część kandydatów do Wojsk Obrony Terytorialnej stawiła się pod bramą jednostki w Braniewie na dworze panowała jesienna aura, z lekkim, porannym przymrozkiem. Gdy zakończyli dzień przyjęcia do wojska – panowała już biała zima. Trzeba pamiętać, że zimowe szkolenie zawsze jest trudniejsze ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Wszyscy żołnierze przejdą intensywne szkolenie, m.in.  strzeleckie i medyczne.
 
Niemal pół na pół
Czego możemy spodziewać się po nowych żołnierzach? Na pewno różnego spojrzenia na proces szkolenia i zdobywania nowej, wojskowej wiedzy. Choćby z tego względu, że niemal połowa z nich to osiemnasto-, dziewiętnasto- i dwudziestolatkowie, zaś druga połowa to osoby w wieku między trzydzieści a czterdzieści lat. Zwykle proporcje wiekowe są większe – zwłaszcza w trakcie ferii i wakacji, podczas których szkolenia są dedykowane uczniom i studentom i to oni stanowią wówczas najliczniejszą grupę.
 
Ludzie różnych profesji
Zdecydowana większość nowo przyjętych żołnierzy jest pracownikami w prywatnych firmach. Liczną grupę stanowią także pracujący w zakładach państwowych. Są też osoby bezrobotne, ale to głównie najmłodsza grupa, czyli uczniowie i studenci.
To wcielenie po raz kolejny potwierdza, że nie można stworzyć jednego portretu „statystycznego terytorialsa”. Świadczą o tym tak wykonywane zajęcia i wyuczone zawody, jak i zainteresowania i sposoby spędzania wolnego czasu. Wśród nowych żołnierzy są m.in. absolwenci studiów ekonomicznych, akademii wychowania fizycznego, leśnictwa, prawa, politologii, a nawet Akademii Górniczo-Hutniczej – odnawialnych źródeł energii.
Wśród zawodów znajdziemy m.in. opiekuna medycznego, pracownika szpitala i opiekunkę domową, ale też kierownika sklepu, technika weterynarii, specjalistę ds. e-commerce, nauczycieli i pracownika starostwa.
Zainteresowania to przede wszystkim sport (w tym aktywne spędzanie czasu: bieganie, jazda na rowerze, rolkach), strzelectwo, sztuki walki, ale też muzyka, film i historia.

Najpierw weekendy, później dłużej
Ta „szesnastka” różni się także od innych tym, że nie jest prowadzona jednym „ciągiem”. Pierwsze dwa dni szkoleniowe to ten weekend, kolejne dwa – w najbliższy weekend (10/11 grudnia), następne dwa w styczniu i dopiero na przełomie stycznia i lutego – szkolenie obejmujące łącznie 10 dni, zakończone przysięgą 4 lutego.
Po niej żołnierze trafią do swoich macierzystych batalionów w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Braniewie i Morągu i tak naprawdę tutaj rozpoczną właściwą, trwającą 3 lata formację. W jej trakcie ukończą szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Po tym osiągną status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama