Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Policyjna aplikacja pomaga odnaleźć zaginionych

Żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie zostali przeszkoleni przez policjantów z praktycznego zastosowania policyjnej aplikacji Siron, służącej do poszukiwania osób zaginionych.
Policyjna aplikacja pomaga odnaleźć zaginionych

Autor: © 4W-MBOT

Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z Braniewa przeprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. Oprócz żołnierzy w szkoleniu uczestniczyli także funkcjonariusze Straży Granicznej.

ABC poszukiwania zaginionych
Nim terytorialsi wyruszyli w las w okolicach podfromborskiej Baranówki przeszli najpierw kilkugodzinne szkolenie teoretyczne. W pierwszej części dotyczyło ono taktyki prowadzenia poszukiwań osób zaginionych w terenie. Żołnierze dowiedzieli się o etapach poszukiwań (od przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu, zaalarmowaniu odpowiednich sił, wyznaczeniu obszarów do poszukiwań i sprawdzenia terenu), poprzez warunki bezpieczeństwa, gdzie nie powinno się wchodzić (np. bagna), czego unikać i w jaki sposób informować o odnalezionych przedmiotach lub o fakcie odnalezienia osoby (zarówno żywej, jak i martwej).

Polska aplikacja do poszukiwania
Część druga dotyczyła aplikacji Siron, jej możliwości i obsługi. Policyjna aplikacja Siron, przeznaczona do poszukiwania osób zaginionych w terenie, stworzona została przez polskiego młodego informatyka. Warmińsko-mazurscy policjanci korzystają z niej od niemal roku.
Aplikacja zapewnia dwukierunkową łączność – zarówno sztab, jak i poszukujący wiedzą, gdzie są i jakie sektory, z jaką dokładnością, zostały przeszukane. Do tego wykorzystywana jest łączność GPS i internet.
Dany sektor przeszukuje 3-osobowy zespół. Jedna z tych osób obsługuje aplikację i śledzi dokładność poruszania się w terenie. Dwie pozostałe skupiają się na obserwowaniu terenu i poszukiwaniach. Zespół pokonuje wyznaczony sektor, zaś jego trasa zapisuje się na mapie. Dzięki temu widać, gdzie poszukujący nie dość dokładnie sprawdzili teren i w związku z tym muszą w te miejsca powrócić.

Sprawdzian w praktyce
Po części teoretycznej żołnierze 43blp zostali podzieleni na trzyosobowe zespoły. Każdy zespół wyposażony był w telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją. Po ich zsynchronizowaniu z bazowym komputerem w sztabie oraz wyznaczeniu sektorów, żołnierze ruszyli na poszukiwania osoby zaginionej. W tym przypadku był to manekin ukryty w lesie.
 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama