Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Dom starców” czeka poważny remont

DĘBOWIEC. Gmina Lelkowo pozyskała 2 mln złotych na wymianę instalacji elektrycznej, modernizację oraz bieżącą konserwację budynku wielorodzinnego w Dębowcu, zwanego domem starców.
Dom starców w Dębowcu ma 112 lat. Budynek wymaga pilnego remontu. Konieczna jest naprawa dachu, kominów, wymiana zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej oraz odnowienie elewacji. Projekt inwestycji przewiduje odtworzenie gzymsów, dodających uroku zabytkowemu domowi

Autor: © Wojciech Andrearczyk

Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych Edycja trzecia – PGR.
— Dotrzymałem słowa danego mieszkającym tam osobom, że tragiczny stan tego budynku ulegnie poprawie i to wkrótce — mówi Łukasz Skrzeszewski, wójt Gminy Lelkowo. — Po ponad trzech latach intensywnych starań uda się to. Dziękuję moim współpracownikom za przygotowanie niezbędnej dokumentacji, szczególnie kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i radnym Rady Gminy.

Dom starców z historią
Budynek mieszkalny w Dębowcu – z przeznaczeniem na dom starców (niem. altersheim) – został wzniesiony ok. 1910 r. Tradycja wznoszenia przez Kościół przytułków dla osób starszych, chorych, samotnych sięga średniowiecza, gdy przy kościołach parafialnych wznoszono tego typu obiekty zwane wówczas szpitalami i utrzymywano z nadanych im uposażeń. Zwyczaj ten przetrwał do XX w. Obiekty te założone były również w pobliżu kościoła, na działce będącej własnością parafii i podlegały opiece kościoła. Po założeniu parafii w1946 r. budynek pełnił funkcję
plebani. Po wybudowaniu nowej plebani, budynek został przejęty przez gminę, która przeznaczyła obiekt na mieszkania komunalne.

Dla dobra mieszkańców
Obecnie budynek ten także nazywany jest „domem starców”, bowiem w 90 proc. zamieszkiwany jest przez  byłych pracowników państwowych gospodarstw rolnych. Są to osoby starsze, schorowane, niepełnosprawne, korzystające w dużej mierze z pomocy gminnego ośrodka pomocy społecznej.
Stan techniczny obiektu nie jest najlepszy.
— Dlatego na początek konieczna jest naprawa dachu, kominów, wymiana zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, odnowienie elewacji, w tym odtworzenie gzymsów — mówi wójt Skrzeszewski. — Niezbędna jest także wymiana całej instalacji elektrycznej.
Zakres szczegółowych prac określony zostanie w dokumentacji projektowej. Wykonanie remontu przyczyni się z jednej strony do zachowania zabytkowych i historycznych walorów obiektu, zaś z drugiej strony zwiększy się bezpieczeństwo osób w nim zamieszkujących.
— Efektem niewymiernym planowanego przedsięwzięcia będzie poprawa bezpieczeństwa, komfortu życia osób starszych, schorowanych, które dożyją swoich ostatnich lat w godnych warunkach — podkreśla Łukasz Skrzeszewski.

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – gazeta powiatu braniewskiego

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama