Choć pochodzą z różnych części województwa warmińsko-mazurskiego, to przez kolejne szesnaście dni ich domem będą koszary 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. Mowa o ochotnikach, którzy rozpoczęli przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej. I mimo że każdy z nich wojskowy mundur założył zapewne z innych pobudek, to od dziś wszystkich łączy jedno hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.
Pierwszy dzień to tradycyjnie dużo dokumentacji, szkolenia, wizyta w magazynie mundurowym i sprawdzian z wychowania fizycznego. To także pierwsze kroki w mundurze i poznanie życia w koszarach. Nowi żołnierze postawili przed sobą jeden cel – dać z siebie wszystko.
— Decyzję o wstąpieniu do WOT podjąłem z dnia na dzień, chciałem spróbować z wojskiem, zobaczyć, jak to jest i jeśli mi się spodoba, to być może w przyszłości dołączę do służby zawodowej — mówi 18-letni Bartosz Pepliński z Elbląga. — Przede mną ciężka praca, ale nastawienie mam dobre. Jest we mnie motywacja i wiem, że nie można odpuszczać, nie można załamywać się upadkami, tylko cały czas iść do przodu.
Wśród nowych terytorialsów są zarówno osoby młode, szczególnie uczniowie szkół średnich i studenci, jak też mające już większy bagaż życiowych doświadczeń. Są także i takie, jak chociażby 44-letnia Dominika Klaus, dla której nie jest to pierwsze spotkanie z WOT. Mieszkanka Olsztyna niespełna dwa miesiące temu wstąpiła do WOT, ale z uwagi na kontuzję musiała przerwać szkolenie. Dziś wróciła, by od podstaw ukończyć szkolenie i złożyć przysięgę.
— Za pierwszym razem miałam stan zapalny pleców, który wyeliminował mnie ze szkolenia — wyjaśnia Dominika Klaus. — Już kiedy opuszczałam koszary wiedziałam, że wrócę i dziś stało się to faktem.
Przed ochotnikami szesnastodniowe intensywne szkolenie, podczas którego będą zdobywali wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnienia służby wojskowej. Szkolenie zakończone zostanie pętlą taktyczną, a ukoronowaniem całej „szesnastki” będzie uroczysta przysięga.
W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie służy już ponad 3 tys. żołnierzy. Co należy zrobić, by zostać jednym z nich? Przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego Wojskowego Centrum Rekrutacji i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnym rekruterem 4W-MBOT. Do dyspozycji zainteresowanych jest również infolinia. Pod numerem telefonu 800-696-077 można uzyskać wszelkie odpowiedzi w zakresie służby w WOT, uzyskamy stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl
REKLAMA
Napisz komentarz
Komentarze