Mundur, bielizna, plecak, buty, wojskowa czapka – to tylko część ekwipunku żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, wydanego nowo przyjętym osobom. Do tego broń – MSBS Grot – z którą nie będą rozstawać się przez najbliższe kilkanaście dni. Tak wyposażeni ruszą na ćwiczenia prowadzone przez instruktorów z kompanii szkolnej.
Choć lipcowo-sierpniowe „szesnastki” (czyli szkolenia podstawowe) są dedykowane uczniom szkół średnich i studentom – w ramach akcji „Wakacje w mundurze” – to podczas piątkowego przyjęcia dużą grupę stanowiły też osoby nieco starsze i już pracujące. Jak podkreślały – nie jest to sposób na spędzenie urlopu, ale przede wszystkim na nauczenie się czegoś nowego.
Czego dokładnie? Przede wszystkim obsługi broni i strzelania z niej – na to kładziony jest największy nacisk. Żołnierze muszą także nauczyć się poruszania w terenie (i orientacji w nim), udzielania pierwszej pomocy i ewakuacji rannych, obsługi radiostacji, a także elementów walki wręcz i samoobrony. Dla wielu to zupełnie nowe doświadczenia, które będą ćwiczyć zarówno podczas najbliższych dni, jak też przez kolejne trzy lata. Tyle bowiem trwa szkolenie żołnierzy Obrony Terytorialnej.
Nowe osoby, które już niebawem trafią do swoich macierzystych jednostek w Olsztynie, Ełku, Giżycku, Morągu i Braniewie, także wniosą wartości i umiejętności, z którymi przychodzą „z cywila”. Każdy żołnierz WOT ma możliwość wykazać się w służbie w wojsku konkretnymi doświadczeniami.
Jakimi? Wśród przyjętych są przedstawiciele różnych zawodów. Trafił tu na przykład elektromechanik, który deklaruje, że naprawa samochodów jest tym, w czym czuje się najlepiej. Osoba taka ma szansę zostać kierowcą i dbać o powierzone mu samochody ciężarowe, osobowe czy quady, które znajdują się na wyposażeniu jednostek OT. Miłośników motoryzacji jest zresztą więcej, więc i oni mogą liczyć na realizację swoich pasji w wojsku.
Zawsze też potrzebne są osoby, które potrafią udzielać pomocy, w tym pomocy medycznej. Tutaj może zostać wykorzystana wiedza i umiejętności strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej, czy pani, która ukończyła kierunek „opiekun medyczny”.
Silną ekipą każdej jednostki są sportowcy. Większość nowych żołnierzy deklaruje, że lubi sport i uprawia go. Są tacy, którzy grają w piłkę, jeżdżą na rowerze, jest osoba po kursie samoobrony, miłośnicy siłowni, pływacy, uprawiający jeździectwo (m.in. zawodniczka Mistrzostw Warmii i Mazur w skokach przez przeszkody), biegacze (w tym młoda zdobywczyni złotego i srebrnego medalu w biegu na 60 metrów i srebrnego w biegu na 600 metrów), są też takie dyscypliny jak żeglarstwo, snowboard czy... pétanque, znana zapewne szerzej jako „gra w bule” (w gronie nowo powołanych do służby znalazła się zawodniczka tej dyscypliny, która zajęła na zawodach różne miejsca na przestrzeni ostatnich kilku lat).
Warto też nadmienić, że część rozpoczynających właśnie szkolenie ma już doświadczenie wojskowe – byli w zasadniczej służbie wojskowej lub służyli w wojsku. Osoby te będą szkolić się przez 8 dni (jest to tzw. szkolenie wyrównawcze), a ich wiedza na pewno będzie przydatna podczas szkoleń rotacyjnych, które wszyscy terytorialsi przechodzą w jeden weekend w miesiącu.
Ci, dla których jednostka w Braniewie (szkolenie odbywa się w obiektach 43 batalionu lekkiej piechoty) jest pierwszą stycznością z wojskiem, zakończą szkolenie wojskowe uroczystą przysięgą. Odbędzie się ona 23 lipca w Ełku.
"NOWINY PÓŁNOCNE" – gazeta powiatu braniewskiego
REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Napisz komentarz
Komentarze