Czy drzwi zewnętrzne trzeba myć?
Odpowiednie czyszczenie i konserwacja to nie tylko kwestia efektu wizualnego. Zadbane drzwi gwarantują poprawne działanie przez długi czas. Dzięki temu mogą zapewnić bezpieczeństwo, a także izolację cieplną i akustyczną wewnątrz budynku.
Czyszczenie drzwi wejściowych polega na usuwaniu z nich kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Regularne wycieranie brudu, który osadza się na klamce i powierzchni drzwi, a także ramie drzwiowej i progu, to zabieg wpływający na estetykę. Czy jest to czynność, której brak może zaszkodzić trwałości drzwi? Oczywiście, skrzydło nie przestanie się otwierać z dnia na dzień, gdy tylko zapomnisz przetrzeć kurz. Jednak brak czyszczenia i konserwacji przez wiele lat może powodować odkształcanie się skrzydła drzwi lub ościeżnicy, a także wpłynąć na szczelność i łatwość obsługi drzwi (po zmianie kształtu mogą one się nie domykać lub zacinać).
Najlepsza metoda mycia drzwi wejściowych
Wybór skutecznej metody czyszczenia drzwi to ważna sprawa. Podczas cotygodniowych porządków z łatwością możesz zetrzeć kurz i pył z ulicy, który zdążył się osadzić na powierzchni. Takie lekkie zanieczyszczenia najlepiej jest usunąć z drzwi za pomocą suchej ściereczki (np. z mikrofibry) lub gąbki. Jeśli na drzwiach zgromadził się brud, do czyszczenia warto użyć szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnych detergentów, np. płynu do mycia naczyń. Pamiętaj przy tym o odciskaniu nadmiaru wody ze ściereczki, aby nie pozostawiać zacieków. Wymieniaj wodę z płynem, gdy się zabrudzi w trakcie mycia. W przeciwnym wypadku będziesz rozcierał brud po powierzchni drzwi.
Jak myć drzwi zewnętrzne z elementami ozdobnymi?
Drzwi wejściowe często mają dodatkowe elementy dekoracyjne. W takim wypadku starannie wyczyść wszystkie nierówności, zagięcia, rowki i dekory. Jeśli chcesz nabłyszczyć ozdobne drzwi, do wody dodaj odrobinę octu. Pamiętaj o tym, że najlepiej jest myć drzwi na sucho, przecierając je suchą szmatką. Mycie na mokro warto zostawić na specjalne okazje. Wykonuj je podczas generalnych porządków, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest dodatnia. Elementy ozdobne wykonane z metalu dobrze jest wytrzeć do sucha po umyciu. Przy okazji możesz je wtedy nieco wypolerować, dzięki czemu będą wyglądać naprawdę imponująco.
Czego nie używać do mycia drzwi?
Nie myj nigdy drzwi mocnymi detergentami. Nie używaj do tego celu rozpuszczalników, np. acetonu. Dodawanie do wody zmywacza do paznokci lub silnych środków do czyszczenia powierzchni może powodować nie tylko odbarwienie zewnętrznej powłoki drzwi wejściowych. Używane do czyszczenia kuchni lub łazienki mleczka mogą w swoim składzie mieć agresywne substancje wybielające, a także twarde drobinki, które niszczą powłokę drzwi. Takie działanie zwiększa ryzyko powstania rys, a także zmian kolorów (np. żółknięcie białych skrzydeł drzwi).
Jak dbać o drzwi metalowe, drewniane, plastikowe i szklane?
Elementy metalowe drzwi wejściowych należy czyści za pomocą środków przeznaczonych do konserwacji i mycia stali. Tę samą zasadę należy stosować w przypadku mycia powierzchni wykonanych z drewna, tworzywa PVC i aluminium. Odpowiednie mleczko do czyszczenia wyrobów z drewna wykonywane nie rzadziej, niż raz w roku korzystnie wpływa na kondycję powłok malarskich i lakierniczych. Drzwi szklane najlepiej jest czyścić za pomocą ściereczki z mikrofibry lub ręcznika papierowego z odrobiną płynu do mycia szyb. Podczas mycia nie zapominaj o ościeżnicy, progu i klamce. Te elementy brudzą się co najmniej w takim samym stopniu, co powierzchnia drzwi.
Regularnie czyszczone drzwi wejściowe wyglądają estetycznie, nie zacinają się i dobrze pełnią swoją funkcję. Używaj odpowiednich środków do czyszczenia i pamiętaj o częstym ścieraniu kurzu i pyłu na sucho.