Ta bariera sprawia, że większość naszych wyobrażeń o pracy funkcjonariusza SW skupia się na obowiązkach strażnika działu ochrony, który czuwa nad utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa w więzieniu, dokonuje kontroli, by nielegalne i niebezpieczne towary nie trafiły na teren więzienia.
Tymczasem areszty lub więzienia to instytucje, a z przywięziennymi zakładami pracy niemal przedsiębiorstwa, z ogromnym zapleczem możliwości zawodowych.
Potrzeba różnych ludzi
Wstępując w szeregi Służby Więziennej można realizować się w wielu dziedzinach: finansowych, prawnych, wychowawczych, pedagogicznych, psychologicznych, logistycznych, jako kierowca, kadrowiec, szef kuchni, magazynier, przewodnik psa służbowego, statystyk, pielęgniarka/pielęgniarz, ratownik medyczny, terapeuta, informatyk czy monter urządzeń łącznościowych.
Świetnie sprawdzą się tu umiejętności negocjacyjne, logicznego myślenia, analityczne, obserwacyjne, sprawnościowe, pozytywne nastawienie na nowe wyzwania, chęć niesienia pomocy, dyspozycyjność i szybkość reagowania, komunikatywność. Mile widziane są również zdolności organizacyjne i umiejętność pracy w zespole, gdyż praca w więzieniu to praca zespołowa wszystkich działów. Jedni pracują w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, a pozostali dbają o to, by zapewnić właściwe, bezpieczne funkcjonowanie jednostki. To praca i służba niełatwa i odpowiedzialna, ale mogąca dawać dużo satysfakcji.
A co dalej?
Nowo przyjęci funkcjonariusze mają możliwości kształcenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji na poszczególnych szczeblach kariery. Odbywają m.in.: szkolenia z elementów samoobrony, strzeleckie, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, szkolenia specjalistyczne adresowane dla wychowawców i psychologów. Mają także warunki do kontynuowania nauki w systemie zaocznym wybranego przez siebie kierunku, by móc spełnić się i awansować na tym samym lub w innym pionie służby więziennej.
Można rozwijać tez swoje pasje i zainteresowania – w jednostkach działają drużyny piłki nożnej, siatkówki, siłownie. Organizowane są rozgrywki drużynowe na szczeblu okręgowym i centralnym.
W zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji można wybrać pracę typowo biurową lub pracę w ruchu, wymagającą większej aktywności. Można rozważyć pracę zmianową w dzień i w nocy, lub pracę 8-godzinną w dni powszednie, zgodnie ze swoim rytmem biologicznym.
Można zatrudnić się w małej jednostce penitencjarnej jak AŚ w Elblągu, czy OZ w Braniewie lub w jednostce takiej jak ZK Kamińsk z bardzo dużym potencjałem kadrowym.
Spróbuj swoich możliwości w Służbie Więziennej!
Szczegółowe informacje dotyczące przyjęcia do służby znajdują się na stronie www.sw.gov.pl w zakładce REKRUTACJA.
NOWINY PÓŁNOCNE –
– gazeta powiatu braniewskiego
REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Napisz komentarz
Komentarze