Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bądź bezpieczny podczas sezonu grzewczego

W związku z trwającym sezonem grzewczym Państwowa Straż Pożarna przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w domach.
Bądź bezpieczny podczas sezonu grzewczego

Od 1 października 2021 roku powstało już 13937 pożarów, w których 85 osób straciło życie a 361 osób odniosło obrażenia. W 2021 roku powstało już 97888 pożarów, niestety odnotowano 446 ofiar śmiertelnych oraz 2159 osób zostało rannych.

Od 1 października 2021 roku strażacy uczestniczyli w 478 interwencjach związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, w których pięć osób straciło życie, a 178 uległo podtruciu. Od 1 stycznia 2021 roku strażacy odnotowali już 3681 interwencji związanych z tlenkiem węgla w mieszkaniach, 1138 osób uległo podtruciu, niestety 35 osób zatruło się śmiertelnie.

Pamiętajmy o dokonaniu okresowych, obowiązkowych, przeglądów instalacji gazowej, elektrycznej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Przeglądy wykonuje wykwalifikowany kominiarz oraz osoby z odpowiednimi uprawnieniami do kontroli instalacji gazowej lub elektrycznej.

Dla poprawy bezpieczeństwa powinniśmy zainstalować domową czujkę dymu, która ostrzeże nas głośnym sygnałem dźwiękowym, o powstaniu ognia. Użytkownicy pieców gazowych lub opalanych węglem powinni zabezpieczyć się montując czujkę czadu (tlenku węgla) w swoim domu.


Zaproś kominiarza

W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, który nazywany jest także cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny oraz nie ma smaku ani zapachu.
Prawo zobowiązuje zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.
Dodatkowo w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
• od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
• od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;
• od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

W 2021 roku strażacy uczestniczyli w 13882 pożarach sadzy w kominach, w których 90 osób odniosło uległo poparzeniu lub odniosło obrażenia. Od 1 października 2021 roku strażacy interweniowali 1708 razy w związku z pożarami w kominach w budynkach mieszkalnych.


Domowe czujki dymu

Co roku w Polsce powstaje ponad 100 tys. pożarów, w wyniku których śmierć ponosi około 500 osób, a kolejnych kilka tysięcy odnosi rany i poparzenia. Ponadto, co roku od 50 do 70 osób traci życie w wyniku zatruć tlenkiem węgla. Paradoksalnie, najwięcej – bo ponad  80 proc. wszystkich przypadków śmiertelnych – ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie co do zasady czujemy się najbezpieczniej. Niestety, najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej.

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz szybkie ugaszenie ognia co znacznie ogranicza straty.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy czujkę, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, że została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym na zgodność z normą EN 14604: autonomiczne czujki dymu. Dopiero taka czujka gwarantuje nam  bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji, producenci deklarują funkcjonowanie czujek od 5 do nawet 10 lat.

Przed instalacją czujki dymu należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czas użytkowania czujki itp.

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama