W ramach planowanej termomodernizacji budynku Zarządu Dróg Powiatowych przeprowadzone zostaną prace remontowe polegające między innymi na dociepleniu budynku wraz z wymianą stolarki okiennej, modernizacji kotłowni, wymianie kotłów węglowych na gazowe oraz rozbiórką starego komina. W ramach planowanych prac uwzględnione jest również częściowe dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych.
Inwestycja ta pozwoli zmniejszyć emisję spalin i zaoszczędzić na nadmiernych wydatkach na ogrzewanie.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,6 mln złotych. Wkład własny Powiatu Braniewskiego to 650 tys. złotych. Pozostała część pieniędzy pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – programu, w ramach którego rządowe pieniądze trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. W ramach RFIL Powiat Braniewski otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 mln złotych.
Zakończenie prac przewidziane jest na 2022 rok.
Starosta braniewski Karol Motyka:
— Kończymy z opalaniem węglem, nie ma do niego powrotu. Stawiamy na gaz, z przestrzeni miasta zniknie dymiący dotychczas komin. Stawiamy na ekologię i nie jest to pusty slogan. Inwestycja w ZDP to modernizacja całego budynku, w tym kotłowni i garaży. Wymiana pieców spowoduje, że dostawa energii i ciepłej wody będzie mniej awaryjna. To też zmniejszy koszty użytkowania. Docieplenie całego budynku spowoduje nie tylko zmniejszenie utraty ciepła na zewnątrz, ale także poprawi warunki socjalne pracowników ZDP. Czy w związku z przejściem na gaz koszty ogrzewania będą wyższe? Niekoniecznie. Ogrzewanie gazem jest łatwiejsze w regulacji, stąd wcale nie musi być drogie. W dalszej perspektywie chcemy także ogrzewać garaże, co poprawi warunki pracy pracowników.
Drugą ważną, choć nie tak kosztowną inwestycją, jest wykonanie przyłącza do Powiatowego Centrum Medycznego w Braniewie. Prace będą wykonane w ramach modernizacji budynku, w którym mieści się PCM, czyli braniewski szpital. Zlikwidowana zostanie kotłownia węglowa, składowisko węgla, znikną kotły i stare piece, szpital będzie korzystał z energii cieplnej dostarczonej z kotłowni miejskiej.
W dalszej perspektywie chcemy wymienić okna, docieplić ściany budynku. Na dachu powstanie elektrownia fotowoltaiczna, w całym szpitalu wymienione zostaną i zmodernizowane źródła oświetlenia, które zasilane będą prądem z fotowoltaiki.
Prace związane z wybudowaniem przyłącza i przyłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej planujemy zakończyć do końca października 2021 roku. W tę zimę pomieszczenia PCM będą już ogrzewane z ciepła miejskiego. Koszt całej inwestycji termomodernizacji i przełącza ciepłowniczego w PCM to ponad 9 mln złotych.
ZAREKLAMUJ SIĘ
w Nowinach Północnych!KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Napisz komentarz
Komentarze