Czym jest oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?
Kolizja jest zdarzeniem drogowym, w którym nie ma rannych, a szkody ograniczają się jedynie do zniszczenia samochodu. W takich sytuacjach nie ma konieczności wzywania policji ani służb medycznych, a wszystkie formalności możesz załatwić bezpośrednio ze sprawcą. Służy do tego oświadczenie o kolizji, które jest dokumentem potwierdzającym przyznanie się do winy osoby, która spowodowała stłuczkę. Więcej na ten temat dowiedz się z artykułu na stronie https://rankomat.pl/samochod/co-zawiera-oswiadczenie-wypadkowe. Znajdziesz w nich wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki, w jaki sposób się zachować na miejscu zdarzenia.
Kiedy spisać oświadczenie o kolizji?
Angażowanie policji, aby przyjechała na miejsce zdarzenia, nie zawsze jest potrzebne. W przypadku drobnej stłuczki nie musisz wzywać służb, gdyż to może tylko przedłużyć procedury związane z załatwieniem formalności. W takich sytuacjach warto postarać się dojść do porozumienia ze sprawcą, zwłaszcza jeżeli wina ewidentnie leży po jego stronie. Przy okazji jakich zdarzeń możesz zrezygnować z udziału policji i zdecydować się na spisanie oświadczenia?
- gdy uczestnicy stłuczki nie odnieśli żadnych obrażeń,
- sprawca przyznaje się do winy i jest gotowy ponieść za nią odpowiedzialność,
- sprawca ma przy sobie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający ważność polisy.
Oświadczenie może zostać spisane własnoręcznie na kartce lub zostać uzupełnione na gotowym formularzu. Warto więc wozić ze sobą przykładowy wzór, aby w razie stłuczki nie było konieczne tworzenie dokumentu od podstaw.
Jak spisać oświadczenie o kolizji?
W internecie bez problemu znajdziesz gotowe formularze do pobrania i wydrukowania, które wystarczy jedynie wypełnić. Wiążące jest także oświadczenie spisane samodzielnie, pod warunkiem, że zawiera wszystkie niezbędne informacje. Co musi się znaleźć w takim dokumencie?
- Dane osobowe obu stron kolizji,
- informacje o pojazdach biorących udział w stłuczce, takie jak marka, model, numer rejestracyjny,
- dane o polisie ubezpieczeniowej sprawcy.
W oświadczeniu powinno się znaleźć jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia. Powinieneś więc dokładnie opisać przebieg stłuczki, okoliczności kolizji i wymienić uszkodzenia powstałe w wyniku wypadku. Warto to także udokumentować i zrobić zdjęcia pojazdu, które możesz dołączyć do oświadczenia lub wysłać na skrzynkę mailową ubezpieczyciela. Aby dokument spełniał wymagania formalne, musi zostać podpisany przez obie strony incydentu. Bez własnoręcznie złożonego podpisu, oświadczenie o kolizji nie będzie miało żadnej mocy.
Kiedy należy odstąpić od spisania oświadczenia o kolizji?
Spisane oświadczenie należy dostarczyć do swojego ubezpieczyciela lub towarzystwa, w którym sprawca ma wykupione OC. Istnieją jednak pewne sytuacje, w których taki dokument się nie sprawdzi. Na stronie https://rankomat.pl/ znajdziesz wiele cennych wskazówek, które przydadzą Ci się w razie stłuczki. Oprócz tego kupisz ubezpieczenie, dzięki któremu unikniesz konsekwencji finansowych za spowodowanie kolizji. W jaki sytuacjach spisanie oświadczenia nie wystarczy?
- w zdarzeniu zostali ranni,
- sprawca jest nietrzeźwy,
- obie strony nie mogą dojść do porozumienia,
- sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia lub nie jest w stanie potwierdzić swojej tożsamości dowodem osobistym,
- sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.
W takich sytuacjach konieczne jest wezwanie policji, a dopiero na dalszym etapie wyjaśniania okoliczności zdarzenia, będziesz musiał powiadomić ubezpieczyciela.