GRANICA. Celnicy otrzymają nowoczesne urządzenie skanujące – bezinwazyjny i skuteczny sprzęt do kontroli. Posiada on oprogramowanie zapewniające skanowanie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jest całkowicie bezpieczny dla otoczenia oraz obsługujących.
mł.asp. Marta Rosiak, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
20.04.2021 08:56
(aktualizacja 19.08.2023 17:33)
Kliknij aby odtworzyć
Już wkrótce nastąpi uruchomienie najnowocześniejszego na granicy Polski z Federacją Rosyjską skanera kolejowego, a pierwsze pociągi zostaną prześwietlone w maju 2021 r. Skaner zostanie oddany do użytku funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej z kolejowego przejścia granicznego Braniewo-Mamonowo, które znajduje się na odcinku zewnętrznej granicy Polski i zarazem UE z Federacją Rosyjską, w odległości 8 km od granicy.
Od 2018 r. Oddział Celny w Braniewie pełni jedną z kluczowych ról na szlaku kolejowym wschód-zachód w transporcie towarów i ma szanse stać się północnym punktem na Nowym Jedwabnym Szlaku. Wraz ze wzrostem liczby składów kolejowych rośnie jednak liczba zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony granicy państwowej. Ryzyko przemytu w wagonach kolejowych wzrasta, a możliwości kontroli fizycznej są bardzo ograniczone.
Odpowiedzią olsztyńskiej Izby Administracji Skarbowej na to wyzwanie jest inwestycja w zakresie doposażenia Oddziału Celnego w Braniewie w wielkogabarytowe urządzenie skanujące.
Przebieg inwestycji
Projekt budowy rentgena do prześwietlania pociągów formalnie został rozpoczęty w 2018 r., a rozmowy na temat posadowienia samego urządzenia odbywały się przy udziale przedstawicieli PKP, Urzędu Wojewódzkiego oraz Straży Granicznej. Ostatecznie skaner został zlokalizowany około 400 m od granicy państwa.
22 października 2019 r. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie zawarła z wykonawcą umowę na roboty budowlane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a proces realizacji inwestycji został rozłożony na etapy. Wartość umowy to ponad 22 mln złotych, w całości finansowana ze środków budżetowych.
Tak duża i skomplikowana inwestycja wymagała dostarczenia ogromnych ilości materiałów oraz ciężkiego sprzętu. W związku z tym, iż urządzenie znajduje się w przysłowiowym polu, należało również wybudować drogę dojazdową do obiektu, doprowadzić tam sieci i instalacje
wodne i elektryczne. Na plac budowy dostarczono około 1920 ton betonu, około 30 ton stali zbrojeniowej i około 15 ton konstrukcji stalowych. Masa samego skanera wynosi około 20 ton.
Możliwości skanera
Jest to najnowocześniejsze urządzenie tego typu w Polsce, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych. Jest całkowicie bezpieczne dla otoczenia oraz funkcjonariuszy obsługujących. Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów. Jest to nowoczesny i skuteczny sprzęt, który ma za zadanie w bezinwazyjny i szybki sposób dokonać inspekcji przewożonego ładunku, a także zwiększyć efektywność kontroli oraz skrócić czas całej obsługi.
W ramach prowadzonej inwestycji zamontowano również panele fotowoltaiczne, jako alternatywne źródło energii, które zasili oświetlenie terenu.
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU GAZET!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego
– prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Nowy drukowany numer Nowin Północnych znajdziecie w tym miesiącu w:
BRANIEWIE:
Green Stuff
Bricomarché
Market Kasperek
PSB Mrówka
Kwiaciarnia Rose Wedding&Deco
Urząd Miasta
Braniewskie Centrum Kultury
Sklep spożywczy (ul. Sucharskiego 20)
Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
Starostwo Powiatowe
Centrum Integracji Społecznej
GMINIE BRANIEWO:
Urząd Gminy (Braniewo)
Lipowina (sklep wielobranżowy)
Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
Bemowizna (sklep spożywczy)
Rogity (sklep spożywczy)
Nowa Pasłęka (sklep spożywczy)
GMINIE PIENIĘŻNO:
Urząd Miasta (Pieniężno)
Sklep ABC, ul. Szkolna 2 (Pieniężno)
Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
Sklep monopolowy "ALEX", ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
Sklep spożywczy "Barks", ul. 1 Maja 1D (Pieniężno)
Napisz komentarz
Komentarze