Pozycja ta daje jednak szanse na osiągnięcie celu. Optymistyczne jest również to, że nasz zespół rozegrał kilka bardzo dobrych meczów, prezentując swój autorski, ofensywny styl gry. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nasze ustawienie ewaluowało do nowatorskiego 1 – 3 – 3 – 3 – 1 (czy, jak kto woli: 1 – 3 – 6 – 1), gdzie zasadnicze znaczenie miała częsta wymiana funkcji pomiędzy sześcioma pomocnikami. Niestety, nie ustrzegliśmy się sportowych wpadek, takich jak mecze z Bałtykiem, Kaszubią, Goplanią czy Chemikiem.
Zaangażowanie wielu osób
Sportowe osiągnięcia to nie tylko zasługa piłkarzy, ale również osób zarządzających klubem. Osoby bardzo oddane Zatoce robiły co mogły, aby pokonywać bieżące kłopoty finansowe. Podziwiałem staranie tych ludzi, z prezesem Wiesławem Marchewą na czele. Razem martwiliśmy się nad porażkami i razem cieszyliśmy się ze zwycięstw.
Nie byłbym sprawiedliwy, gdybym szczerze nie podziękował ówczesnemu burmistrzowi Braniewa i senatorowi RP, Tadeuszowi Kopaczowi, który trzymał rękę na „pulsie”. Gdyby nie jego osobiste zaangażowanie, to Zatoka nie miałaby żadnych szans na grę i utrzymanie się w III lidze.
Lepiej u siebie, gorzej gościnnie
Wracając do analiz sportowych przypomnę, że Zatoka zajęła drugie miejsce wśród zespołów najlepiej grających „w domu” (21 punktów). Byliśmy też najskuteczniejszą drużyną pod względem zdobytych bramek (49). Nasz najlepszy strzelec – Marek Zawada – zdobył 11 goli. Dla Zatoki strzelali też: Lisiewicz (8 goli), Reginis i Fedoruk (po 5), Cierlicki i Nowosielski (po 4), Spyra i Gawryś (po 3), Czarek Brzeski – 2. Po jednej bramce zdobyli: Podbielski, Darek Brzeski i Graczyk.
Niestety nie najlepiej wyglądaliśmy na wyjazdach. Tu umieszczono nas na 10 miejscu wśród 18 zespołów (9 punktów). Martwiła też duża ilość straconych bramek (22).
Wyróżnieni w plebiscycie
Kończył się rok 1997, a to okazja do różnego rodzaju plebiscytów. Generalnie poziom piłki nożnej na Wybrzeżu obniżał się z roku na rok. Trzeba pamiętać, że jeszcze wiosną mieliśmy przedstawicieli w centralnej lidze (konkretnie na zapleczu ekstraklasy). Jednak ani Lechii, ani Pomezanii nie udało się utrzymać w II lidze. Całe szczęście, że awansowała Polonia Gdańsk. W związku z tym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki trzecioligowe.
„Dziennik Bałtycki” z dnia 29 grudnia 1997 roku, w swoim piłkarskim plebiscycie obejmującym piłkarzy z województw gdańskiego i elbląskiego, w zdecydowanie większej liczbie wyróżnił piłkarzy z tego pierwszego terenu. Z przedstawicieli braniewskiej drużyny najwyżej został sklasyfikowany Adam Fedoruk (w kategorii środkowy pomocnik). Znalazłem też wyróżnienia dla Sebastiana Cierlickiego, Tomka Reginisa i Maciej Spyry a nazwisko Lecha Strembskiego umieszczono na piątej pozycji wśród wybrzeżowych trenerów.
Dużo lepiej wyglądaliśmy w rankingu piłkarzy z naszego województwa. O taką ocenę pokusił się redaktor Jerzy Kuczyński na łamach „Głosu Elbląga” z 7 stycznia 1998 roku. Michał Rybarczyk znalazł się na drugiej pozycji wśród bramkarzy a Cezary Brzeski został umieszczony na takim samym miejscu wśród prawych obrońców. Inne wyróżnienia to: Robert Żuralski – pierwszy środkowy obrońca, Jacek Graczyk – drugi lewy obrońca, Wojciech Barnat – drugi wśród prawych pomocników, Krzysztof Król – drugi jako defensywny pomocnik, Adam Fedoruk i Sebastian Cierlicki – najlepsi środkowi pomocnicy. Tuż za nimi wyróżniono Cezarego Lisiewicza. Tomasz Reginis został uznany za najlepszego ofensywnego pomocnika a Marek Zawada został najlepszym środkowym napastnikiem. Wyróżniono też Macieja Spyrę i Adama Nowosielskiego jako świetnych skrzydłowych. Ranking trenerów przedstawiał się następująco: 1. Edward Budziwojski – Pomezania, 2. Lech Strembski – Zatoka, 3. Stanisław Fijarczyk – Błękitni Orneta, 4. Bogusław Kołodziejski – Polonia Elbląg, 5. Janusz Buczkowski – MGKS Tolkmicko.
Ważne wydarzenie: Fedoruk w Zatoce
Dużym wydarzeniem sportowym a również medialnym było przejście do Zatoki Adama Fedoruka. O tym fakcie rozpisywały się różne czasopisma, zarówno lokalne jak i centralne. Adam udzielił w tym czasie sporo wywiadów. Trzeba przyznać, że wypowiedzi piłkarza na temat Zatoki były bardzo pozytywne. Oto fragment jednej z takich wypowiedzi, który redaktor Dariusz Łuszczyna umieścił na łamach „Piłki Nożnej”: „Świadomie zdecydowałem się na grę w trzeciej lidze, gdyż wiedziałem, że Amika Wronki wypożyczy mnie tam za symboliczne pieniądze. Oczywiście nie jest to szczyt moich sportowych ambicji, ale i w Zatoce Braniewo mogę zadbać o podtrzymanie formy. Najpierw jednak miałem ofertę z Arki Gdynia”. Natomiast „Przegląd Sportowy” w artykule pt. „Piłkarz po przejściach”, wydrukował rozmowę Adama Fedoruka z redaktorem Krzysztofem Stanowskim. Na pytanie redaktora: „Co panu dał pobyt w Zatoce Braniewo?” Adam odpowiedział: „Odnalazłem się, poczułem się pewniej, pozwolono mi dojść do odpowiedniej formy psychicznej. Przy okazji, jeśli można, chciałbym pozdrowić piłkarzy i działaczy Zatoki, a w szczególności trenera Strembskiego, lidera zespołu Borosa oraz prezesa Marchewę, który niemal stawał na głowie, aby powiązać koniec z końcem”.
W kolejnym odcinku: powrót na boisko Adama Borosa, przygotowania do rundy wiosennej i pierwsze mecze o mistrzowskie punkty.
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU GAZET!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego
– prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Nowy drukowany numer Nowin Północnych znajdziecie w tym miesiącu w:
BRANIEWIE:
- Green Stuff
- Bricomarché
- Market Kasperek
- PSB Mrówka
- Kwiaciarnia Rose Wedding&Deco
- Urząd Miasta
- Braniewskie Centrum Kultury
- Sklep spożywczy (ul. Sucharskiego 20)
- Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
- Starostwo Powiatowe
- Centrum Integracji Społecznej
GMINIE BRANIEWO:
- Urząd Gminy (Braniewo)
- Lipowina (sklep wielobranżowy)
- Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
- Bemowizna (sklep spożywczy)
- Rogity (sklep spożywczy)
- Nowa Pasłęka (sklep spożywczy)
GMINIE PIENIĘŻNO:
- Urząd Miasta (Pieniężno)
- Sklep ABC, ul. Szkolna 2 (Pieniężno)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
- Sklep monopolowy "ALEX", ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
- Sklep spożywczy "Barks", ul. 1 Maja 1D (Pieniężno)
- Sklep Swojak, ul. Generalska 2 (Pieniężno)
- Kwiaciarnia Renia Flowers, ul.Zamkowa 2A/2 (Pieniężno)
- FHU Jarosław Rdzeniewski, ul. Dworcowa 6 (Pieniężno)
- Sawity – sklep spożywczy
- Piotrowiec – sklep spożywczo-przemysłowy
GMINIE FROMBORK:
- Urząd Miasta i Gminy (Frombork)
- Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy (Frombork)
- Łasuch Sklep Spożywczy (Frombork)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy (Mirosław Machajewski) (Frombork)
- Sklep spożywczy (Narusa)
GMINIE LELKOWO:
- Urząd Gminy (Lelkowo)
- Lewiatan (Lelkowo)
- „Viktoria” (Lelkowo)
- Sklep Spożywczo Przemysłowy (Lelkowo)
- Sklep U Justyny (Wyszkowo)
- Sklep spożywczo-przemysłowy (Wyszkowo 13)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy "Zagajanka" (Zagaje)
- Sklep ABC (Zagaje)
- Sklep spożywczy (Głębock)
GMINIE PŁOSKINIA:
- Sklep Lewiatan (Płoskinia)
- Sklep spożywczy (Chruściel)
Napisz komentarz
Komentarze