Tak, w naszych lasach są wilki. Tak, zjadają sarny i jelenie
POWIAT BRANIEWSKI. Według szacunków w lasach województwa warmińsko-mazurskiego żyje około 140 wilków. Są spotykane także w powiecie braniewskim. Ich obecność można zauważyć nie tylko po świeżych tropach. Także po resztkach ich uczty.
Wojciech Andrearczyk
10.01.2021 17:28
(aktualizacja 23.08.2023 04:48)
Coraz częściej docierają do naszej redakcji sygnały o obecności wilków w lasach powiatu braniewskiego. Słyszeliśmy już o wilku podchodzącym pod zabudowania gospodarskie i próbującym żywić się odpadkami. Niczym nowym i dziwnym nie jest informacja o resztkach rozszarpanych saren czy jeleni.
Podstawowym pożywieniem wilków jest zwierzyna płowa: jelenie i sarny. Warto zauważyć, że „tam gdzie żyją wilki, jelenie i sarny osiągają niższe zagęszczenia, żerują w jednym miejscu krócej, a podczas żerowania poświęcają więcej czasu na obserwację otoczenia. Jelenie i sarny, żywiąc się roślinami drzewiastymi mają ogromny wpływ na lasy. Szczególnie w lasach gospodarczych wyrządzają ogromne szkody w uprawach i młodnikach. Leśnicy co roku wydają na ochronę lasu przed kopytnymi od 100 do 150 mln złotych. Wilki zjadające jelenie i sarny są sprzymierzeńcami leśników” (Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”).
Ale zdarza się również, że wilki atakują niezabezpieczone zwierzęta gospodarskie. W pierwszej połowie 2020 roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 59 zgłoszeń o atakach wilków na zwierzęta hodowlane, w tym 1 zgłoszenie z miejscowości Glebiska (gm. Pieniężno). W 2019 r. zgłoszono do RDOŚ w Olsztynie 11 szkód wyrządzonych przez te drapieżniki w powiecie braniewskim, w gminach Pieniężno i Lelkowo.
Warto dodać, że normalnie zachowujące się osobniki wilków unikają człowieka i oddalają się na jego widok. „Wilk jest drapieżnikiem, który z racji swoich uwarunkowań jakkolwiek może być niebezpieczny dla człowieka, to jednak z reguły boi się ludzi i unika z nimi kontaktu” (RDOŚ w Katowicach).
Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami
Poradnik (można go pobrać ze strony, poniżej) omawia metody zabezpieczania inwentarza przed atakami wilków: psy stróżujące, ogrodzenia, pastuchy elektryczne i fladry.
Prezentuje dobre praktyki gospodarskie minimalizujące zagrożenia dla inwentarza ze strony drapieżników i opisuje procedurę uzyskiwania odszkodowań. Zawiera również podstawowe informacje na temat ekologii wilka w Polsce.
Publikacja przeznaczona jest zarówno dla osób zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich, jak i tych, którzy skupiają się na ochronie dużych ssaków drapieżnych.
Skorzystają z niej także studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, urzędów wojewódzkich, starostw i gmin, nadleśnictw, a także lekarze weterynarii i przyrodnicy.
(Źródło: Stowarzyszenie dla Natury „WILK”)
Nowy drukowany numer Nowin Północnych (grudzień/styczeń 2020)
znajdziecie w:
BRANIEWIE:
Urząd Miasta
Braniewskie Centrum Kultury
Basen Miejski
Informacja Turystyczna
Miejska Biblioteka Publiczna
PSB Mrówka
Żabka przy ul. Sikorskiego
Klub Wojskowy
Salon fryzjerski (ul. Elbląska 21)
Green Stuff
Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
Bricomarché
Starostwo Powiatowe
Market Kasperek
GMINIE BRANIEWO:
Urząd Gminy (Braniewo)
Lipowina (sklep wielobranżowy)
Lipowina (Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo)
Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
Bemowizna (sklep spożywczy)
Nowa Pasłęka (sklep spożywczy)
GMINIE PIENIĘŻNO:
Urząd Miasta (Pieniężno)
Bar „Przystanek u Andrzeja” (Pieniężno)
Sklep Swojak, ul. Generalska 2 (Pieniężno)
Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
gosc
16.01.2021 22:33
po takim tytule tylko pozostalo mi napisac ze zdziwieniem no nie.
PB
16.01.2021 23:00
Artykuł jest odpowiedzią na pewną publikację internetową, gdzie myśliwy zdawał się dziwić temu, że wilk zjadł sarnę. Mamy nadzieję, że tym tekstem nieco pomogliśmy ;)
Napisz komentarz
Komentarze