Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy można kupić ubezpieczenie OC samochodu na miesiąc?

Podpisując nową umowę ubezpieczenia OC auta lub przedłużając dotychczasową, zawsze robi się to na cały rok. Są jednak przypadki, gdy przepisy pozwalają związać się z ubezpieczycielem na krócej – dotyczą one jednak tylko niektórych kierowców.
Czy można kupić ubezpieczenie OC samochodu na miesiąc?

Planujesz zakup samochodu i już rozglądasz się za najlepszą ofertą jego ubezpieczenia? A może zbliża się termin wygaśnięcia umowy OC i myślisz o zmianie ubezpieczyciela? W każdym przypadku warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń Mubi, ułatwiającej poszukiwania wśród ofert wielu firm.

Dzięki niej możesz łatwo sprawdzić cenę OC choćby po marce auta i dowiedzieć się np. ile kosztuje ubezpieczenie samochodu marki Kia? Wypełniając prosty formularz bez podawania danych osobowych, otrzymasz kalkulację sporządzoną specjalnie dla Ciebie. Nie będziesz więc musiał przeprowadzać żmudnych poszukiwań – wszystko znajdziesz w jednym miejscu! A gdy już się zdecydujesz, możesz wygodnie kupić OC na cały rok online!

Czy muszę kupić ubezpieczenie OC na całe cały rok?

No właśnie – czy kupując OC, zawsze musisz wiązać się z ubezpieczycielem na cały rok? Gdy zajrzymy do przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, może się wydawać że tak. W końcu art. 26 mówi wyraźnie, że „Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy”.

Od każdego przepisu są jednak wyjątki i nie inaczej jest w tym wypadku. Mówi o nich art. 27 ustawy, który dokładnie wymienia wszystkie osoby upoważnione do zawarcia umowy ubezpieczenia OC na czas krótszy niż 12 miesięcy, czyli tzw. „umowy ubezpieczenia krótkoterminowego”.

Kto może kupić OC krótkoterminowe?

Choć ustawa wymienia aż sześć przypadków, gdy dopuszczalny jest zakup ubezpieczenia OC na czas krótszy niż rok, w gruncie rzeczy grono kierowców, którzy mogą sobie na to pozwolić, nie jest wcale bardzo szerokie. Kto się do niego zalicza i na jak długo może kupić ubezpieczenie?

1. Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo

To najczęściej spotykany przypadek, ponieważ dotyczy wszystkich kierowców, którzy dokonali tymczasowej rejestracji swoich samochodów w wydziale komunikacji. Zwykle robi się to, gdy chce się dojechać kupionym autem na przegląd lub chce się je wywieźć za granicę.

Trzeba pamiętać, że czasowa rejestracja obowiązuje zwykle przez 30 dni, a jednorazowo można ten termin przedłużyć o 14 dni. Krótkoterminowe OC w takim przypadku kupuje się więc na czas nie krótszy od okresu tej rejestracji, ale wynoszący minimum 30 dni.

2. Właściciele pojazdów zarejestrowanych na stałe

Uwaga, tu wcale nie chodzi o wszystkich kierowców! Ten przepis odnosi się tylko i wyłącznie do osób, które zawodowo zajmują się zakupem i sprzedażą aut, czyli np. właścicieli komisów lub pośredników. W związku ze swoją działalnością mogą oni zawrzeć umowę krótkoterminowego OC w odniesieniu do tych pojazdów na okres wynoszący minimum 30 dni.

3. Właściciele aut zarejestrowanych za granicą

Ta sytuacja dotyczy osób, które kupiły samochód za granicą i chcą go sprowadzić do Polski. Na minimum 30 dni mogą one nabyć OC krótkoterminowe, nazywane w tym przypadku ubezpieczeniem granicznym. Trzeba jednak pamiętać, że okres obowiązywania polisy liczy się nie od momentu jej zakupu, lecz od chwili nabycia pojazdu za granicą – może więc wynieść krócej niż miesiąc.

4. Właściciele pojazdów wolnobieżnych

Pojazdem wolnobieżnym jest każdy pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość do jazdy do 25 km/h (np. kombajn lub koparka, ale nie ciągnik rolniczy). Właściciele takich maszyn mogą kupić OC krótkoterminowe na okres minimum 3 miesięcy.

5. Właściciele pojazdów historycznych

Posiadając samochód historyczny, czyli najczęściej taki mający powyżej 25 lub 40 lat i wpisany do rejestru zabytków, w ogóle nie musisz się przejmować jego ubezpieczeniem, o ile pojazd ten stoi w garażu i nie jest użytkowany. A co w przypadku, gdy chcesz wyjechać nim na drogę. Wtedy właśnie przyda Ci się krótkoterminowe OC, które można kupić dowolną liczbę razy w ciągu roku na okres minimum 30 dni.

6. Właściciele pojazdów do jazd testowych

Ostatnią grupą kierowców, którzy mogą nabyć OC krótkoterminowe, są właściciele aut do jazd testowych, np. producenci samochodów czy inni przedsiębiorcy. Auta te nie mogą być wcześniej nigdzie rejestrowane, a ich ubezpieczenie można kupić na minimum 30 dni.

OC na miesiąc i na cały rok – czym się różnią?

Najważniejszą różnicą pomiędzy krótkoterminowym OC (https://mubi.pl/poradniki/oc-na-miesiac/), a takim obowiązującym przez cały rok jest oczywiście czas trwania ochrony ubezpieczeniowej. Ale czy to jedyne, co je od siebie odróżnia?

Oprócz czasu ochrony, inna jest rzecz jasna także cena ubezpieczenia. Polisa kupowana na miesiąc musi być w znaczący sposób tańsza od takiej obowiązującej przez 12 miesięcy, ale już sposób ustalania wysokości składki jest różny w zależności od ubezpieczyciela.

Niektóre firmy stosują np. analogiczny sposób jej obliczania jak przy OC na cały rok. Brane pod uwagę są więc parametry ubezpieczanego samochodu i dane jego właściciela, a wyliczana na ich podstawie indywidualna składka jest odpowiednio obniżana. Są jednak firmy, które mają ustalone stałe stawki za krótkoterminowe OC. Jedną z nich jest LINK4, gdzie ubezpieczenie auta osobowego na miesiąc kosztuje 75 zł, a dostawczego 100 zł.

Bardzo istotną różnicą pomiędzy OC na miesiąc a na cały rok, o której często zapominają kierowcy, jest też to, że krótkoterminowa polisa nie przedłuża się automatycznie po wygaśnięciu! Gdy termin jej obowiązywania dobiegnie końca, należy kupić kolejną polisę. W przeciwnym razie narażamy się na zapłatę kary za brak OC. A ta może być bardzo dotkliwa – już za jeden dzień braku ochrony właściciel samochodu osobowego będzie musiał zapłacić 1040 zł!


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama