— Rozpoczęliśmy prace nad przygotowaniem strategii rozwoju miasta do roku 2030 roku — mówi Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa. — Jest to dokument określający kierunki rozwoju Braniewa na najbliższe 10 lat oraz warunkujący otrzymanie wsparcia finansowego i umożliwiający uczestnictwo w różnych programach rozwojowych. Dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców Braniewa do wspólnej pracy nad wizją rozwoju miasta.
Jednocześnie każdy braniewianin może wypełnić ANKIETĘ dotyczącą tego, jak postrzega miasto. Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie zajmie około 10 minut.
Spotkania konsultacyjne:
9 października (piątek), w godz. 15:00-18:00
Miejsce: Parking przy Intermarché (ul. Królewiecka 51)
10 października (sobota), w godz. 10:00-13:00
Miejsce: Targowisko Miejskie (Plac Piłsudskiego)
Warsztaty
Zorganizowane zostaną również warsztaty, podczas których poruszone zostaną zagadnienia dotyczące potencjału, problemach miasta i potrzebnych kierunkach zmian.
Warsztaty odbędą się 15 października (czwartek), w godz.16.30-19.30 w Braniewskim Centrum Kultury, I piętro, sala 7 (wejście od ul. Katedralnej).
Do udziału w warsztatach szczególnie zaproszeni są przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejscy liderzy, przedsiębiorcy, właściciele nieruchomości oraz wszyscy mieszkańcy zainteresowani rozwojem miasta.
Strategia rozwoju miasta jest dokumentem, który wskazuje wizję i kierunki rozwoju miasta w perspektywie długofalowej, najczęściej 10-letniej. Stanowi odpowiedź na pytanie, jakie ma być miasto w przyszłości i co zrobić, aby zrealizować to marzenie.
Wizja rozwoju miasta, zaplanowane cele i działania powinny odpowiadać na zdiagnozowane problemy i wyzwania, które są wyjątkowe dla każdego miasta. Dlatego tak ważne jest, aby w prace nad strategią rozwoju włączać mieszkańców i perspektywy różnych interesariuszy – od etapu określania potencjałów, problemów i potrzeb miasta, do wspólnego planowania działań, a nawet ich realizacji.
Strategia to najważniejszy dokument, który stanowi plan działania dla burmistrza, Rady Miasta i urzędników realizujących zadania gminy, wyznacza decyzje merytoryczne, organizacyjne i finansowe.
Strategia powinna także uwzględniać krajowe czy europejskie trendy i kierunki zmian oraz warunki zewnętrzne wpływające na rozwój miasta (np. zmiany środowiska i klimatu, trendy demograficzne i gospodarcze, zmiany w gminach ościennych). Pozwoli to odpowiedzieć na szanse i zagrożenia wynikające ze zmieniającego się otoczenia oraz działań innych podmiotów. Umożliwi także uczestnictwo w różnego rodzaju programach rozwojowych czy pozyskiwanie środków na działania miasta.
WIĘCEJ INFORMACJI na stronie internetowej Urzędu Miasta Braniewa
Napisz komentarz
Komentarze