Dzisiaj wieczorem otrzymaliśmy maila tej treści: „Dzień dobry. Czy zajęliby się Państwo planowanym zamknięciem Browaru w Braniewie przez Grupę Żywiec? Jak widać historia zatoczyła koło. Myślę, że ten temat znajdzie szerokie grono czytelników”.
Ponieważ zawsze weryfikujemy każdą informację, to także w tym przypadku zwróciliśmy się z oficjalnym pytaniem do rzecznika prasowego Grupy Żywiec.
Czekamy na odpowiedź.
Plany zamknięcia browaru potwierdza nieoficjalnie jeden z braniewskich samorządowców. Jak przyznaje jednak – nie zna szczegółów. Podobno jest chętny kupiec, który miałby odkupić braniewski browar od Grupy Żywiec.
Informację potwierdzają także inni pracownicy. "Informacja o zamknięciu została oficjalnie przedstawiona na spotkaniu przedstawicieli zarządu GŻ z pracownikami browaru w dniu wczorajszym (23 września). Zamknięcie ma nastąpić na koniec pierwszego kwartału 2021 r.".
Warto dodać, że Grupa Żywiec poinformowała oficjalnie o planach zamknięcia Browaru Zamkowego Cieszyn. Informacja ta jest dostępna na stronie internetowej Grupy Żywiec.
O niejasnych planach Grupy Żywiec związanych z browarem w Braniewie pisaliśmy jakiś czas temu na łamach Nowin Północnych. Mimo wielu maili nikt z Grupy Żywiec nie udzielił nam wówczas odpowiedzi.
Czy tym razem będzie podobnie?
Browar w Braniewie powstał w 1854 roku. Został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 r. Odbudowano go dopiero prawie po 20 latach — produkcję uruchomiono 1 stycznia 1964 r.
Lata 90-te XX wieku to szczególnie burzliwy okres w dziejach browaru — zakład najpierw wykupili Australijczycy, powstała spółka Elbrewery Company Ltd. — wówczas produkowano tam najbardziej znane piwo — EB.
Następnie zakład wykupiła Grupa Żywiec, która zamknęła browar w 2002 r.
Pod koniec sierpnia 2003 r. zakład kupiła firma Soki Dr Witt. Dr Witt zobowiązał się do rozpoczęcia produkcji i zatrudnienia połowy dotychczasowej załogi, czyli 65 osób. W połowie 2004 roku utworzono spółkę-córkę o nazwie Grupa Dr Witt. Następnie logo Dr Witt przejęła spółka Agros Nova. Przez cały ten czas w zakładzie udało się wyprodukować jedynie kilkaset butelek wody źródlanej, chociaż właściciele zakładu zawsze zapewniali, że kłopoty firmy są jedynie przejściowe.
W 2005 r. zakład zamknięto.
W maju 2005 r. zakład kupił elbląski biznesmen Andrzej Konończuk. Zainwestował w niego 7 mln euro. Pracę znalazło tu 130 osób. Produkcję piwa rozpoczęto w połowie 2006 r. Najpierw na rynek trafiło piwo Barkas, potem Barkas Mocny, a następnie Batory. Piwo miało być dostępne w całej Polsce, a także w Obwodzie Kaliningradzkim.
Plany były wielkie, zakład miał produkować nawet do miliona hektolitrów piwa rocznie. Tymczasem w 2007 r. uwarzono tylko 60 tys. hektolitrów. Jeszcze w styczniu 2008 r. właściciel browaru przekonywał, że nie zamyka go. Browar miał nadal produkować piwo. Ostatecznie większość pracowników pożegnała się z firmą do połowy 2008 r.
Realna nadzieja na ponowne uruchomienie browaru pojawiła się w 2013 r., kiedy Browar Namysłów zadeklarował chęć wydzierżawienia go. Ostatecznie Namysłów browar kupił, zainwestował w jego rozwój i produkował tu piwo.W 2019 r. zakład znów trafił w ręce Grupy Żywiec.
Nowy drukowany numer Nowin Północnych
znajdziecie w:
- Urząd Miasta
- Braniewskie Centrum Kultury
- Basen Miejski
- Informacja Turystyczna
- Miejska Biblioteka Publiczna
- Żabka przy ul. Sikorskiego
- Green Stuff (ul. Kościuszki)
- Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
- Bricomarché
- Starostwo Powiatowe
- Market Kasperek
GMINIE BRANIEWO:
- Urząd Gminy (Braniewo)
PIENIĘŻNIE:
- Urząd Miasta i Gminy
- Bar „Przystanek u Andrzeja”
FROMBORKU:
- Urząd Miasta i Gminy
- Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy
LELKOWIE:
- Lewiatan
- „Viktoria”
- Sklep Spożywczo Przemysłowy
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Napisz komentarz
Komentarze