Postęp widać w wielu kategoriach, a wagi samochodowe bez wątpienia są jedną z nich. Jak podkreślają branżowi eksperci: od wskazań sprzętu często zależy cała logistyka i planowanie kolejnych działań.
Skąd pewność, że dane urządzenie zapewnia wiarygodne wyniki? Dzięki legalizacji, wzorcowaniu i kalibracji
Przepisy ruchu drogowego w poszczególnych krajach precyzyjnie określają, jakie pojazdy mogą się poruszać po poszczególnych trasach. Zawierają również zapisy odnośnie maksymalnych dopuszczalnych ładunków. Przed wysłaniem na drugi koniec kontynentu trzeba zmierzyć ciężar samego pojazdu razem z naczepą i/lub przyczepą – najlepiej przy tym zatankować ciągnik do pełna. W przeciwnym razie może się okazać, że kontrola tuż po wyjechaniu ze stacji benzynowej wykaże odstępstwa od normy. I wtedy zaczną się poważne kłopoty, które w skrajnych przypadkach mogą zaważyć na przyszłości całej firmy. Z tego względu wagi samochodowe używane przez działy spedycyjne oraz przedsiębiorstwa przewozowe nie mogą pozostawiać miejsca na jakiekolwiek wątpliwości czy niedopowiedzenia. Trzeba mieć pewność, że maszyna na terenie zakładu pokaże identyczne wartości, co sprzęt używany przez Inspekcję Transportu Drogowego oraz pozostałe służby.
Zamawiając wagę samochodową na potrzeby własnego przedsiębiorstwa lepiej wybrać indywidualny projekt
Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że warunki terenowe w każdym miejscu nieco się od siebie różnią. Dlatego w tej akurat dziedzinie trudno mówić o uniwersalnych rozwiązaniach, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Jak tłumaczą specjaliści z Czekała S.C., konstrukcja każdej wagi samochodowej stanowi osobne wyzwanie i indywidualne podejście jest jedynym słusznym. Po przygotowaniu sprzętu oraz umocowaniu go w wybranym miejscu trzeba jeszcze przeprowadzić dokładne testy. Stosuje się do tego specjalnie przygotowane wzorce masy, zgodnie z zatwierdzoną przez Główny Urząd Miar i Wag procedurą. W dokumentach legalizacyjnych wskazywane są terminy, w których koniecznie trzeba przeprowadzić ponowne skalowanie maszyny pomiarowej. Podczas użytkowania czujniki w naturalny sposób ulegają nieznacznemu rozregulowaniu. Z tego względu nie wydaje się świadectw ważnych bezterminowo.