Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Montaż wanny akrylowej. Podpowiadamy krok po kroku

Wanna akrylowa jest najczęściej wybieranym tym rodzajem ceramiki. Cechuje się trwałością i łatwością utrzymania w czystości. Występuje ponadto w wielu rozmiarach i kształtach. Możemy się zdecydować na klasyczną wannę prostokątną, a także narożną w wersji symetrycznej lub asymetrycznej.
Montaż wanny akrylowej. Podpowiadamy krok po kroku

Montaż wanny akrylowej jest czynnością stosunkowo łatwą, więc można zainstalować ją samodzielnie. Po montażu obudowujemy ją, korzystając z gotowych paneli lub płytek ceramicznych.

Montujemy wannę
Najpierw wybieramy wannę, która najlepiej pasuje do wnętrza naszej łazienki pod względem stylistycznym i rozmiarowym. Przed montażem wyznaczamy środek jej szerokości, co robimy po odwróceniu jej do góry dnem. Na obu końcach wyznaczamy położenie szyn, będą one prostopadłe do zaznaczonej osi wzdłużnej. Montujemy syfon i łączymy go z otworem przelewowym. Teraz ustawiamy wannę w taki sposób, aby jej otwór odpływowy był możliwie jak najbliżej kanalizacji.
Wannę trzeba bardzo dobrze wypoziomować, a także ustawić jej wysokość, żeby syfon nie miał bezpośredniego kontaktu z podłożem. Służą do tego nakrętki, które znajdziesz przy nóżkach. Wannę ustawiamy dokładnie w tym miejscu, w którym ma się ostatecznie znajdować. Na ścianie zaznaczamy jej krawędzie. Teraz możesz zamontować uchwyty, zachowaj ok. 20 cm odległości od narożnika. Mocujemy je z wykorzystaniem kołków rozporowych. Kolejny krok to ustawienie ponownie wanny na jej miejscu. Opieramy ją na zaczepach, a syfon podłączamy do kanalizacji. Wanna jest już zamontowana. Trzeba jeszcze nadać jej odpowiedniego wyglądu, aby pasowała do wystroju wnętrza łazienki.

Obudowujemy wannę
Po zamontowaniu wanny, konieczne jest wykonanie jej obudowy. Możemy to zrobić na kilka sposobów w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jedną z metod jest murowanie obudowy wanny. Potrzebne będą nam do tego odpowiednio przycięte bloczki, które wmurowujemy na zaprawie cienkowarstwowej. Ustawiamy bloczki tak, aby na podłodze zachować uskok. Bloczki do ściany mocujemy z wykorzystaniem wkrętów i łącznika aluminiowego. Kolejne bloczki ustawiamy, pomagając sobie poziomicą. Pamiętaj, aby zostawić miejsce na otwór rewizyjny. Bloczki murujemy tak, aby ścianka obudowy była równo z krawędzią wanny, ciekawym pomysłem jest wykonanie stopni do wchodzenia do wanny wykorzystując do tego płytki na schody. Do uszczelnienia na samym końcu wykorzystujemy piankę montażową.
Tak przygotowaną obudowę musimy jeszcze pokryć odpowiednimi płytkami ceramicznymi, aby nadać wannie estetycznego wyglądu. Możemy wykorzystać do tego płytki, które znajdują się na ścianie lub podłodze. Jeżeli chcemy, aby strefa kąpielowa bardziej się wyróżniała, wykorzystajmy do tego płytki do łazienki w kontrastującym z pozostałymi powierzchniami kolorze. Przy ścianach z płytek w kolorze betonu bardzo dobrze prezentuje się klasyczna biel. Drewno możemy skomponować z butelkową zielenią, np. w wersji płytek metro. Łazienkę w kolorze écru ożywimy patchworkowymi płytkami.
Innym sposobem na obudowanie wanny jest zakup gotowej obudowy. Może być to klasyczny biały panel lub praktyczny panel meblowy z miejscem do przechowywania.
Wanna akrylowa musi być bardzo dokładnie wypoziomowana, całość uszczelniona, a obudowa wykonana starannie, aby była stabilna i trwała.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama