Konrad Zuse był niemieckim inżynierem, konstruktorem, pionierem informatyki. Zbudował pierwszy komputer działający w systemie binarnym.
Urodził się 22 czerwca 1910 r. w Berlinie (zmarł 18 grudnia 1995 w Hünfeld). Od drugiego roku życia mieszkał w Braniewie, „sennym miasteczku Prus Wschodnich” – jak wspominał po wielu latach. Co jeszcze zapamiętał z pobytu w naszym mieście? Jego ojciec był urzędnikiem pocztowym, „pruskim oficerem w najlepszym tego słowa znaczeniu”. Mieszkali w budynku poczty, naprzeciwko pięknego, starego ratusza. W pamięci 8-letniego chłopca zachował się widok uchodźców z I wojny światowej, którzy przechodzili przez Braniewo.
W 1919 roku mały Konrad poszedł do Liceum Hosianum — dwa lata wcześniej, niż inni jego koledzy. Fizyczna różnica była zauważalna i zdarzyło się nawet, że Zuse został pobity przez starszych i silniejszych kolegów. Z nauk w Hosianum zapamiętał szczególnie lekcje łaciny. Wspomnienia z tym przedmiotem miał okrutne. Po latach twierdził nawet, że nie bał się tak nalotów na Berlin w 1945 r., jak porannych godzin łaciny w braniewskim gimnazjum. W dużej mierze słynny konstruktor brał winę na siebie, przyznając, że z punktu widzenia swoich nauczycieli nie był dobrym uczniem. „Jako dziecko i młody człowiek byłem typem marzyciela, a moje myśli wędrowały wokół różnych tematów” – przyznawał po latach.
Tyle z biografii braniewskiej Konrada Zuse. Obszerny artykuł związany z postacią Konrada Zuse i jego osiągnięciami znajduje się tutaj: Konrad Zuse — wspomnienie komputerowego maga
Napisz komentarz
Komentarze