Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zniszczona, zapadnięta, z koleinami. Doczekała się remontu

2,2 mln złotych kosztować będzie remont drogi z Braniewa do Nowej Pasłęki. Inwestycja jest finansowana z budżetu Powiatu Braniewskiego (w połowie dofinansowana z pieniędzy zewnętrznych) i budżetu Gminy Braniewo (niemal 200 tys. złotych). Całość prac zakończy się do 10 sierpnia 2016 roku.
Zniszczona, zapadnięta, z koleinami. Doczekała się remontu

Autor: ZDP w Braniewie

Zarząd Dróg Powiatowych w Braniewie informuje, że rozpoczęto realizację zadania: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1377N Nowa Pasłęka – Braniewo wraz z ul. Świętokrzyską etap 2 i 3”.

Przebudowa drogi obejmuje fragment o długości 2,245 km od mostu pomiędzy Nową Pasłęką a Klejnówkiem, przez miejscowość Klejnówko do skrzyżowania z drogą do Klejnowa. Jest to odcinek o najgorszym stanie technicznym, wymagający kompleksowej przebudowy, wraz z warstwami konstrukcji podbudowy.

Łącznie wartość robót budowlanych wynosi 2 201 515,15 zł. W celu realizacji inwestycji Powiat złożył wniosek o dofinansowanie, w ramach konkursu organizowanego przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie: Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Pozyskano środki w wysokości 50% wartości robót. Ponadto partnerem projektu jest Gmina Braniewo, która zawarła z Powiatem Braniewskim umowę o pomocy finansowej w formie dotacji celowej. Na realizację inwestycji samorząd Gminy przeznaczył 190 000 zł.

W dniach 5 i 7 kwietnia podpisano umowy na realizację etapów 2 i 3 przebudowy drogi. Wykonawcą robót budowlanych jest SKANSKA S.A. Warszawa; Oddział Budownictwa Inżynieryjnego w Olsztynie.

Wykonawca przejął teren budowy i przystępuje do prac rozbiórkowych. W celu ograniczenia uciążliwości dla użytkowników drogi czas przebudowy skrócono do niezbędnego minimum.

Termin realizacji robót: 10 sierpnia 2016.

Droga będzie odcinkami zamykana dla ruchu na czas robót. W związku z tym wyznaczono objazd przez drogę z płyt betonowych pomiędzy Nową Pasłęką a Braniewem. Wykonawca robót zorganizuje plac budowy i front robót w taki sposób, by przez cały okres zamknięcia dla ruchu była możliwość dojazdu do miejscowości Klejnówko. Ponadto istnieje możliwość objazdu drogą powiatową pomiędzy Starą Pasłęką a Braniewem.

 

Opis przedsięwzięcia

DP 1377N ma duże znaczenie w sieci dróg publicznych na terenie powiatu. Droga łączy miejscowości położone w północno-zachodniej części Gminy Braniewo z miastem Braniewo. Droga powiatowa łączy się z drogami wyższej kategorii: z drogą krajową nr 54, drogą wojewódzką nr 504 oraz z wieloma drogami powiatowymi i gminnymi. Przebudowa drogi jest ściśle powiązana z rozwojem lokalnej sieci dróg. Inwestycja jest ujęta w uchwalonym ,,Planie rozwoju sieci drogowej Powiatu Braniewskiego”. Przebudowa DP 1377N jest zgodna z założeniami transportowymi w dokumentach strategicznych samorządów lokalnych (m.in. poprawa dostępności komunikacyjnej miasta od strony Zalewu Wiślanego oraz poprawa dostępności transportowej obszarów stanowiących atut gminy, jak np. obszary rekreacyjne, w tym związane z projektem ,,Pętla Żuław i budowa przystani jachtowej w Nowej Pasłęce”.

Obecnie z uwagi na bardzo zły stan techniczny nawierzchni jezdni wprowadzono ograniczenie prędkości oraz umieszczono znaki ostrzegawcze A-11 ,,nierówna droga”. Jezdnia jest zniszczona, liczne zapadnięcia i koleiny powodujące zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu; brak nośności podłoża i konstrukcji. Brak ciągów pieszych w miejscowości i zatoki autobusowej na przystanku w Klejnówku. Bardzo wąskie, zapadnięte i niebezpieczne pobocza. Przepusty wymagające przebudowy, rowy do odnowienia.

Zadanie obejmuje m.in.: przebudowę całej konstrukcji drogi o dłg 2,245 km (wszystkie warstwy łącznie z wzmocnieniem podłoża); budowę chodnika o dłg 294 mb; przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową nr 1310N; budowę zatoki autobusowej z peronem przystankowym; ustawienie barier stalowych ochronnych; poprawę odwodnienia pasa drogowego; budowę poboczy i przebudowę zjazdów.

Poprawa stanu drogi ma również duże znaczenie na funkcjonowanie komunikacji pasażerskiej.

Jednym z efektów, jakie zostaną osiągnięte po wykonaniu zaprojektowanych robót jest podniesienie parametrów użytkowych drogi powiatowej nr 1377N oraz zwiększenie płynności ruchu. Dostępność obszarów powiązanych z drogą zwiększy się również poprzez skrócenie czasu koniecznego na przejazd oraz poprawę bezpieczeństwa podróży. Ponadto planowane prace przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej regionu.

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkaniec 13.04.2016 12:37
Duży wpływ na remont drogi miała decyzja o zakupie "domu rybaka" przez straż graniczną i utworzeniu tam placówki.

Reklama
Reklama
Reklama