To dopiero początek żołnierskiej przygody. Teraz każdy terytorials będzie minimum przez jeden weekend stawiał się w jednostce na szkoleniu rotacyjnym. Będzie musiał także wyjechać na poligon. W sumie przez trzy lata spędzi w mundurze ponad 4 miesiące.
Przysięga odbędzie się 28 października (niedziela), o godz. 14:00, na placu przed bazyliką. Poprzedzi ją msza św. odprawiona w bazylice o godz. 12:15. W uroczystości będą uczestniczyć bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.
Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Są oni mieszkańcami Elbląga i powiatu elbląskiego, Braniewa i powiatu braniewskiego a także Bartoszyc. Tym samym batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony o ponad 30 osób.
Wśród pozostałych żołnierzy składających przysięgę znajdują się mieszkańcy niemal wszystkich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego.
Kim są? Jakie wykonują zawody i czym zajmują się na co dzień? Wśród żołnierzy są nauczyciele, uczniowie, przedsiębiorcy, ślusarze, lakiernicy, technolodzy, żeglarze, informatycy i inni. Wszyscy – ramię w ramię – przez 16 dni uczestniczyli w szkoleniu podstawowym.
— W naszych szeregach mamy ratowników medycznych, ratowników wodnych, operatora koparki, pielęgniarkę, księgową — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
— Każdy z nich jest inny, mają różnorakie zawody, życiowe pasje, dążą do wyznaczonych celów i dopingują siebie nawzajem do działania — dodaje ppłk Jarosław Kowalski, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. — Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba.
Statystyki
Przeprowadzone analizy pokazują, że terytorialsi składający przysięgę 28 października są ludźmi młodymi – 65 proc. żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 21 lat.
Prawie 30 proc. składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a ponad 5 proc. wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 40 proc. terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Ponad połowa żołnierzy przysięgających w niedzielę to uczniowie.Obecnie w WOT w całej Polsce służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko tysiąc trzystu żołnierzy to terytorialsi z Warmii i Mazur.
4WMBOT im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” w Olsztynie została powołana w drugim etapie tworzenia WOT. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.
Napisz komentarz
Komentarze