Parlament RP w 2011 r. ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia.
Wcześniej środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym synom. Przez lata odpowiedzią była głucha cisza.
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca
Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie:
Godz. 9:00 – zapalenie znicza pamięci pod kamieniem upamiętniającym dąb ku czci kpt. Józefa Miernika, inscenizacja w klasach dotycząca genezy święta przygotowana przez uczniów klas VII.Szkoła Podstawowa Nr 6 w Braniewie:
Godz. 9:50 – apel pamięci, połączony z prezentacją multimedialną.
4 marcaWyjazd do Pieniężna zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu na bieg „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.
Godz. 17:00 – Amfiteatr Miejski - Bieg honorowy bez rywalizacji na dystansie 1963 metrów „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zorganizowany przez 9. Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej.
Napisz komentarz
Komentarze