Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przegląd najważniejszych wydarzeń z regionu [FILM]

W kolejnym odcinku Barw Regionu między innymi o olsztyńskiej premierze filmu Cicha Noc, Warmińsko-Mazurskim Kongresie Przyszłości, podsumowaniu dotychczasowych wydatków w ramach perspektywy unijnej na lata 2014-2020, czy nowych nadziejach i szansach Kanału Elbląskiego.
Przegląd najważniejszych wydarzeń z regionu [FILM]

 

 

W Olsztynie odbyła się premiera długo oczekiwanego filmu „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Udział w wydarzeniu wzięli twórcy i aktorzy. Wybór miejsca premiery nie był przypadkowy. To właśnie na Warmii powstały bowiem wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza.
Udział w powstawaniu filmu miał również samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, który dofinansował projekt w ramach Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Film trafił już do polskich kin i bije rekordy popularności.


Na liście ważnych wydarzeń regionu znalazł się również Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości. Współorganizatorami wydarzenia byli samorząd województwa i Grupa WM. Wśród prelegentów Kongresu nie zabrakło mówców motywacyjnych, inspiratorów, czy twórców start-upów, którzy opowiadali o konieczności podejmowania ryzyka biznesowego i otwartości na nowe pomysły. Panele gospodarcze dotyczyły m.in. inteligentnych specjalizacji regionu, dobrego życia w małych miastach, czyli idei Cittaslow czy nowych technologii w biznesie. Kongres był również okazją do wręczenia przez marszałka województwa – Gustawa Marka Brzezina odznak za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego oraz nagrodzenia najlepszych inwestycji roku. Warmińsko-Mazurski Kongres biznesu był również swoistą inauguracją akademii biznesu, która dzięki wsparciu finansowemu z budżetu samorządu regionu, rozpoczęła swoją działalność w Centrum Szkoleniowym UWM. Akademia będzie uczyć studentów przedsiębiorczości i komercyjnego wykorzystania ich wiedzy.


Zmiany w regionie nie byłyby możliwe gdyby nie środki unijne, z których Warmia i Mazury aktywnie korzystają. O dotychczasowym wydatkowaniu środków z aktualnej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 mówiono podczas spotkania z cyklu „Fundusze. Przystań. Skorzystaj”. Jak zapewnił urząd marszałkowski do końca tego roku poziom zakontraktowania środków ma wynieść już 40 procent, nie ma więc obaw o pełne wykorzystanie dostępnych środków do końca tej perspektywy.

 
O tym jak powinna wyglądać polityka samorządowa, na przykładzie Warmii i Mazur, uczyli się przedstawiciele władz Kazachstanu, którzy gościli w naszym regionie. Celem ich wizyty było przyjrzenie się zasadom działania władz samorządowych w praktyce. Kazachstan chce bowiem od przyszłego roku wprowadzić specjalny budżet na samorządy. Podczas wizyty na Warmii i Mazurach goście z Kazachstanu spotkali się z marszałkiem województwa, samorządowcami z powiatu szczycieńskiego oraz burmistrzem i starostą ostródzkim. Samorządowcy z regionu przekonywali gości o tym, że samorząd to dobry partner do rozwoju demokracji i gospodarki.
 
 
Region nie zapomina również o pomnikach historii. Takim jest bowiem Kanał Elbląski, który jako droga żeglowna na terenie warmińsko-mazurskiego i znany zabytek hydrotechniczny skupił uwagę władz samorządowych Warmii i Mazur, naukowców oraz organizacji pozarządowych. Te, połączyły siły powołując do życia specjalną radę pod przewodnictwem marszałka województwa. Celem rady będzie inicjowanie działań mających promować kanał i pomóc w zbudowaniu prawdziwej marki turystycznej tego miejsca. Rada, której działanie koordynować będzie stowarzyszenie „Łączy nas Kanał Elbląski”, chce by w przyszłości kanał trafił na listę UNESCO.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama