Powiat braniewski otrzymał wysoką ocenę – 4,38 (przy najwyższej 5). Oceniający przebieg ćwiczeń brali pod uwagę działania urzędników odpowiedzialnych za obronę cywilną (powiatowych i gminnych), służby mundurowe (strażaków, policjantów, żołnierzy z wojskowej komendy uzupełnień), pracowników szpitala. Oceniono również starostę, jako kierującego obroną cywilną w powiecie, gdy skala zdarzenia przekracza możliwości gminy, bądź terytorium gminy.
— Oceniono każdy etap działań — mówi Leszek Dziąg, starosta braniewski. — W tym tych zależnych bezpośrednio od nas, urzędników starostwa. Tak wysoka ocena to zasługa wielu ludzi. Zwłaszcza że scenariusz ćwiczeń był dla nas tajemnicą i o wszystkich założeniach dowiadywaliśmy się na bieżąco.
W kilku przypadkach przećwiczono m.in. wypadek cystern. W Pieniężnie było to zderzenie z autobusem, w Lelkowie wypadkowi uległa cysterna z chlorem.
— Od współdziałających ze sobą służb zależało m.in. podjęcie decyzji o ewakuacji, po wcześniejszym określeniu terenu i zasięgu obszaru skażonego — mówi starosta. — Należy tu podkreślić, że nasze służby od lat ćwiczą także koordynację i współdziałanie, a duży nacisk został na to położony po pożarze kościoła pw. św. Antoniego w Braniewie. Choć zawsze jest coś do poprawienia.
Zawsze także pozostaje niedosyt i – jak zauważa Leszek Dziąg – zakres takich ćwiczeń powinien być jeszcze większy oraz należałoby rozszerzyć go o inne warianty.
PRZECZYTAJ: Trwają ćwiczenia. Tak było wczoraj
Celne oko starosty
W trakcie podsumowania ćwiczenia odbyły się także zawody strzeleckie. Rywalizowano na strzelnicy Ligi Obrony Kraju w Olsztynie. Zwycięzcą zawodów strzeleckich w kategorii mężczyzn w ramach ćwiczenia wojewódzkiego „Kopernik 2017” został starosta braniewski Leszek Dziąg. Starosta za zdobycie I miejsca otrzymał pamiątkową statuetkę.
O ćwiczeniach
Ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego odbyły się w Braniewie i powiecie braniewskim w dniach 28-29 września. Ich organizatorem był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. W trakcie dwudniowych działań przećwiczono m.in. akcję, w której zakładano podłożenie ładunku wybuchowego na terenie terminalu przeładunku gazu, epizod związany z wyciekiem gazu a następnie pożarem. Ćwiczono także w innych miejscowościach powiatu, a jeden z elementów zakładał promieniowanie radioaktywne, co wymagało utworzenia punktów wydawania tabletek jodowych.
Napisz komentarz
Komentarze