Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 14:19
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Rekuperacja w budownictwie

Rekuperacja w budownictwie

Rekuperacja, to nic innego jak wentylacja mechaniczna, która połączona jest z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, w której ruch powietrza odbywa się samoistnie – zasysanie powietrza przez komin w rekuperacji ruch powietrza odbywa się za pomocą maszyn, które to powietrze mechanicznie przemieszczają. Za ruch powietrza odpowiada centrala, która nawiewa świeże powietrze z zewnątrz, a wypuszcza innymi kanałami zużyte z wnętrza budynku. Obecnie na rynku występują również bardziej zaawansowane centrale, które zassane powietrze dodatkowo filtrują lub jonizują.

Rekuperacja to oszczędność

Dzięki zastosowaniu rekuperacji możemy ograniczyć straty ciepła z jakimi wiąże się wymiana powietrza. W rekuperatorze podczas wymiany między powietrzem świeżym, a zużytym odzyskiwane jest ciepło co pozwala zaoszczędzić nawet 1/3 kosztów ogrzewania. Podczas gdy przy zastosowaniu wentylacji grawitacyjnej praktycznie całe ciepło ucieka wraz z powietrzem zużytym.

Zalety i wady rekuperacji

Zalety

-zawsze mamy do domu świeże powietrze

-możliwość filtracji i jonizacji

-możliwość regulacji ilości wpadającego i wyrzucanego powietrza

-oszczędność przy ogrzewaniu

Wady

-stosunkowo duży koszt montażu

-potencjalne awarie w przypadku np. zamontowania przez niedoświadczonych fachowców

Obalamy mity

Czy rekuperacja hałasuje?

Jeśli rekuperacja zostanie odpowiednio zamontowana, a kanał wentylacyjny wygłuszony nie ma prawa być słychać żadnych hałasów.

A co jeśli zabraknie prądu?

Przerwa w dostawie prądu nawet do 24 h nie powinna znacząco wpłynąć na pogorszenie jakości powietrza. Sam budynek nie jest w 100% szczelny, więc wymiana powietrza będzie następować. Po włączeniu energii rekuperacja też bardzo szybko przywróci świeże powietrze do pomieszczeń.

Konserwacja wentylacji mechanicznej

- wymiana filtrów – tę czynność można wykonać samemu. Jej powtarzalność zależna jest od intensywności użytkowania (1-2 razy w roku)

-mycie wymiennika-samodzielnie wyjmujemy plastikową część i po umyciu wkładamy na miejsce

-kontrole instalacji przez specjalistów-co 3 lata

Na jakim etapie najlepiej podjąć decyzję dotyczącą rodzaju wentylacji?

Nad rodzajem wentylacji, czy grawitacyjnej, czy mechanicznej najlepiej zastanowić się już na etapie projektu budowlanego. Umożliwi to instalatorowi wrysowanie poprawnie wybranego typu wentylacji i oszczędzi nam późniejszych kłopotów i przeprojektowywania. Jednak nie oznacza to, że w istniejącym już budynku nie da się założyć rekuperacji. Wiąże się to jednak z pracami budowlanymi i wszystkimi związanymi z tym niedogodnościami (około tygodnia) w istniejącym już, funkcjonującym obiekcie oraz z kosztami dodatkowego projektu wentylacji mechanicznej.

Źródło: https://www.wojwent.com/rekuperacja-bytom/

 

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna
www.wojwent.com
[email protected]
GSM: 662219907

ul. Leśna 12;

42-165 Lipie k/Częstochowy


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama