Określone w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji Unii Europejskiej towary wwożone z państw trzecich podlegają obowiązkowej granicznej kontroli fitosanitarnej. Odbywa się ona także na kolejowym przejściu granicznym w Braniewie.
Na przejściu funkcjonuje punkt granicznej kontroli fitosanitarnej, obsługiwany przez funkcjonariuszy służby fitosanitarnej – inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, których zadaniem jest m.in. kontrola towarów stanowiących zagrożenie fitosanitarne, wwożonych z państw trzecich na terytorium UE.
— Obecnie przez kolejowe przejście graniczne Mamonowo-Braniewo średnio 4-5 razy w tygodniu wjeżdżają kontenery z Chin kierowane do krajów UE, głównie do Niemiec — mówi Ewa Nadziejko, kierownik braniewskiego oddziału WIORiN w Olsztynie. — Często zawierają one drewniane materiały opakowaniowe DMO – palety, skrzyniopalety, nadstawki drewniane, kołki umocnieniowe i tym podobne, które inspektorzy Oddziału Granicznego w Braniewie WIORiN w Olsztynie – zgodnie z obowiązującym prawem – kontrolują.
W związku z tym, że Chiny są krajem, w którym występuje groźny dla naszych lasów nicień – węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus) – kontrolowanych jest 25 przesyłek na każde 100 z zawierających drewniane materiały opakowaniowe.
Sprawdzane jest, czy DMO mają oznakowanie zgodne ze standardem ISPM 15. Oznakowanie to jest potwierdzeniem, że opakowania drewniane poddane zostały odpowiednim zabiegom termicznym lub fumigacji, które to zabiegi eliminują agrofagi, mogące występować w drewnie, w tym węgorka sosnowca.
— Dodatkowo w celu sprawdzenia czy deklarowane zabiegi były skuteczne, inspektorzy pobierają próby do badań laboratoryjnych — mówi Ewa Nadziejko. — Badania przeprowadzane są w Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie – Laboratorium Rejonowe w Elblągu.
Do chwili obecnej groźnego nicienia nie stwierdzono. Zakwestionowano natomiast dwie przesyłki ziemi, której wprowadzanie na terytorium UE z Chin jest zakazane.
Zakwestionowane przesyłki zostały zutylizowane.
Szybciej z Chin przez Braniewo
Transport towarów koleją z Chin do Europy Zachodniej jest szybszy niż statkiem i tańszy niż samolotem, dlatego zainteresowanie nim ciągle rośnie. Pociąg pokonuje trasę tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku o długości około 9,4 tys. km przez Kazachstan, Rosję, Białoruś, Litwę i Rosję (obwód kaliningradzki) a następnie przez Polskę. Nowe połączenie na tym odcinku jest szybsze aż o 30 proc. Z 17 dni skrócono transport do maksimum 12. To dzięki temu, że pociąg nie przejeżdża przez przejście graniczne Małaszewicze tylko przez polsko-rosyjskie przejście kolejowe Braniewo-Mamonowo.
Nowy drukowany numer Nowin Północnych (październik/listopad 2020)
znajdziecie w:BRANIEWIE:
- PSB Mrówka
- Żabka przy ul. Sikorskiego
- Green Stuff (ul. Kościuszki)
- Bricomarché
- Market Kasperek
GMINIE BRANIEWO:
- Lipowina (sklep wielobranżowy)
- Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
GMINIE PIENIĘŻNO:
- Bar „Przystanek u Andrzeja” (Pieniężno)
- Sklep Swojak, ul. Generalska 2 (Pieniężno)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
- Kwiaciarnia Renia Flowers, ul.Zamkowa 2A/2 (Pieniężno)
- FHU Jarosław Rdzeniewski, ul. Dworcowa 6 (Pieniężno)
- Salon urody Monika Nowosiak, Królewiecka 2 (Pieniężno)
- Studio Fryzjersko-Kosmetyczne Justyna Kowalska, ul. Królewiecka 2d (Pieniężno)
- Sklep ABC, ul. Szkolna 2 (Pieniężno)
- Sklep spożywczy "Barks", ul. 1 Maja 1D (Pieniężno)
- Sawity – sklep spożywczy
- Piotrowiec – sklep spożywczo-przemysłowy
FROMBORKU:
- Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy
- Łasuch Sklep Spożywczy
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy (Mirosław Machajewski)
GMINIE LELKOWO:
- Lewiatan (Lelkowo)
- „Viktoria” (Lelkowo)
- Sklep Spożywczo Przemysłowy (Lelkowo)
- Sklep U Justyny (Wyszkowo)
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy "Zagajanka" (Zagaje)
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Czekamy na Wasze INFORMACJE!
Czekamy na Wasze wiadomości, zdjęcia i filmy!
Tel./SMS/MMS: 501 08 02 96
Mail: [email protected]
Facebook.com/portalbraniewo
Twitter.com/portalbraniewo
Napisz komentarz
Komentarze