Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Uprawa kukurydzy - co warto wiedzieć?

Uprawa kukurydzy w ciągu ostatnich lat znacznie zyskała na popularności, dlatego też warto przybliżyć jej uprawę pod kątem wybranych zabiegów agrotechnicznych. Jest wykorzystywana do produkcji najważniejszej w żywieniu bydła mlecznego i opasów paszy objętościowej — kiszonki z kukurydzy. Z kolei jej ziarno przeznaczone może być do produkcji pasz, dla przemysłu (np. wytwarzanie bioetanolu), czy też konsumpcję (np. mąka kukurydziana).
  • 26.09.2024 08:12
  • Autor: Grupa tipmedia
Uprawa kukurydzy - co warto wiedzieć?

Wybór nasion

Przed jego rozpoczęcie należy wybrać odpowiednie nasiona kukurydzy zgodne z planowanym kierunkiem przeznaczenia. Pozwoli to na wybór odmiany o cechach maksymalnie dopasowanych do oczekiwań — jest to bardzo ważne dla uzyskania zadowalającego rezultaty prowadzonej uprawy. Równie ważny jest dobór odmiany pod kątem stanowiska glebowego, ponieważ odmiany o wysokich wymaganiach nie będą mogły w pełni zrealizować potencjału plonowania na słabszych glebach.

Siew kukurydzy

Termin siewu powinien być uzależniony od temperatury gleby na głębokości siewu, która powinna wynosić nie mniej niż 8°C. Siew w nieogrzaną glebę opóźnia wschody i zwiększa ryzyko wystąpienia zgorzeli siewek. Choroba może powodować straty w obsadzie już na początku prowadzenia uprawy, a młode i porażone rośliny dużo wolniej rosną.

Zwalczanie chwastów

Kukurydza jest rośliną uprawianą w szerokie rzędy, dlatego też stwarza idealne warunki do rozwoju chwastów przed zakryciem międzyrzędzi. Dynamika kiełkowania i wzrostu chwastów jest też dużo większa niż roślin uprawnych — prowadzi to do szybkiego rozwoju chwastów, mogącego prowadzić z kolei do znacznego obniżenia poziomu plonowania.

W związku z powyższym niezbędne jest wykonania zabiegu zwalczania chwastów. Może być on przeprowadzony przed wschodami rośliny uprawnej, przy użyciu substancji czynnych o długotrwałym działaniu doglebowym lub nalistnie. Wybierając technologię eliminacji chwastów, warto pamiętać o tym, że powinna ona eliminować chwastnicę jednostronną i szerokie spektrum chwastów dwuliściennych.

Inne zabiegi środkami ochrony roślin

W kukurydzy występują również szkodnik, jednak przeciwko nim bardzo rzadko wykonywane są zabiegi owadobójcze. Wynika to z braku możliwości aplikacji środka w odpowiedniej fazie rozwojowej lub braku zarejestrowanego skutecznego rozwiązania. Zabiegi fungicydowe w kukurydzy są praktycznie nie wykonywane ze względu na niską presję chorób i brak uzasadnienia ekonomicznego takiej aplikacji.

Planowanie uprawy kukurydzy należy rozpocząć do wyboru odpowiedniej odmiany. Na https://osadkowski.pl/material-siewny/nasiona-kukurydzy--c-001097 dostępne są nasiona kukurydzy od najlepszych hodowców i sprawdzone na polach produkcyjnych w Polsce.

Materiał partnera