Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Dania z ogórków kiszonych – do czego je wykorzystać?

Polska kuchnia nie mogłaby się obejść bez ogórków kiszonych. Chyba wszyscy znamy je dobrze z dzieciństwa. W niejednym domu na wsi i w mieście tradycją było (i dalej jest) coroczne kiszenie zapasu na następny sezon. Przyjrzyjmy się mniej i bardziej znanym potrawom, w których można wykorzystać ogórki kiszone moje ulubione, jak zwie je Magda Gessler.
  • 08.07.2024 13:39
Dania z ogórków kiszonych – do czego je wykorzystać?

Surówki przede wszystkim – dietetycy lubią to!

Kiszenie to jedna z najzdrowszych metod konserwowania żywności. Zawarte w kiszonkach bakterie są przyjazne dla ludzkiego układu pokarmowego, działają jak probiotyk. Dania z ogórków kiszonych mogą być więc zdrowymi w swej prostocie surówkami. Na przykład z dodatkiem cebuli w krążkach lub drobno siekanej oraz świeżo zmielonego pieprzu – to odmiana sałatki szwedzkiej. Dodatek pokrojonej papryki i startej marchwi doda sałatce kolorów. A może gotowany burak? Eksperymentuj!

W bardziej złożonych sałatkach ogórki kiszone są sposobem na podbicie charakterystycznego, kwaśno-kiszonkowego smaku. Dlatego znajdziemy je w świątecznych sałatkach warzywnych z majonezem. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by były dodatkiem do sałatek mięsnych, jak choćby z wędzoną rybą lub kurczakiem. Bardziej nowoczesne będzie połączenie z gruszką lub serem pleśniowym.

Danie z ogórków kiszonych? Tradycyjna polska zupa!

Zup ogórkowych jest pewnie niewiele mniej odmian, ile kuchni w Polsce. Starte ogórki kiszone to podstawa, a reszta – to kwestia gustu. Na przykład:

  • konkretny rodzaj esencjonalnego bulionu jako baza;
  • dodatek osobno gotowanego makaronu, ryżu lub ziemniaków krojonych w kostkę, bez
  • zabielanie śmietaną,
  • dodanie posiekanych warzyw z gotowanego rosołu – marchwi, selera, pora;
  • przyprawy na talerz: natka pietruszki, koperek.

Mniej typowe dania z ogórków kiszonych

Wielu uwielbia ogórki kiszone i chętnie widzi je same na talerzu. Wszystko może się jednak znudzić i dlatego wymyślono niecodzienne przepisy z ogórków kiszonych. Na przykład smażone placki za bazie startych i odsączonych ziemniaków, ogórków, mąki, jajka i mleka. To bardzo smaczna konkurencja dla placków ziemniaczanych. Albo „bigos", gdzie zamiast kapusty mamy ogórki kiszone, pieczarki, pomidory i cebule. A może pasta kanapkowa? Twaróg, ogórki i czosnek to ciekawe połączenie.

Skąd jednak wziąć ogórki kiszone, jeśli brak jest domowej produkcji? Od najlepszych! Delikatesy U Fukiera oferują ogórki kiszone Magdy Gessler. Wyróżnia je dodanie kilku szczególnych przypraw: liści wiśni, dębu i chrzanu. Dzięki powstaniu Delikatesów, możesz mieć te znakomite ogórki kiszone na swoim stole.

Artykuł sposorowany