Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Poznaj start-upy z Elbląga, o których za chwilę będzie głośno

Mają poniżej 35 lat, kilka miesięcy temu zgłosili się do Elbląskiego Parku Technologicznego z pomysłem na innowacyjny biznes po wsparcie swojego pomysłu w ramach projektu projektu Platforma Startowa dla nowych pomysłów „Hub of Talents”. Dziś już z gotowym biznesem wchodzą na rynek aby zdobyć pierwszych Klientów. Poznajmy najciekawsze start-upy z Elbląga.
Poznaj start-upy z Elbląga, o których za chwilę będzie głośno

Hub of Talents to wspólny projekt technoparków z woj.: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Głównym jego założeniem jest umożliwienie młodym ludziom łatwiejszego i szybszego dostępu do realizacji innowacyjnego pomysłu. Dzięki współpracy BPN-T, Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, Elbląskiego Parku Technologicznego, Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku, Parku Przemysłowego Łomża Sp. z o.o. oraz Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach Sp. z o.o., młody innowator mógł wybrać najbardziej odpowiadające mu miejsce, w którym to pod okiem ekspertów i mentorów miał szansę pracować nad rozwojem własnego projektu. W każdym z sześciu zaangażowanych miast odbyły się cykle inkubacji, a dodatkowo uczestnicy mogli liczyć na szereg udogodnień, przygotowanych dla nich przez władze lokalne.

Wyobraźmy sobie, że spacerujemy po Elblągu i na naszym smartfonie wyświetlają się informacje o promocji w restauracji, którą właśnie mijamy. Wyobraźmy sobie taką samą sytuację w innym polskim mieście, gdzie przyjeżdżamy jako turyści i na naszym smartfonie otrzymujemy informacje o najtańszym hotelu, wolnych miejscach parkingowych lub wieczornym koncercie. Wszystko to już nie w technologii SMS tylko w formie atrakcyjnych ficzerów wyświetlających się na ekranie smartfona. Tak właśnie ma działać technologia beacon, którą chcę rozwijać wprowadzając na rynek firmę ONSMART - wyjaśnia Adrian Tomczyk, kolejny młody przedsiębiorca rozwijający start up w Elbląskim Parku Technologicznym.

W ramach Platformy Hub of Talents przedsiębiorca przygotował projekt techniczny aplikacji mobilnej korzystającej z fizycznej infrastruktury miejskiej, sieci beaconów i miejskich danych udostępnianych publicznie. Ma ona docelowo spełniać rolę asystenta zarówno dla mieszkańca miasta jak i odwiedzającego je turysty i oferować wsparcie na wielu polach: podczas parkowania, zakupów czy komunikacji z władzami będąc swego rodzaju interfejsem dla miasta.

Beacony to małe urządzenia, działające na oszczędnych bateriach (mogą pracować nawet 2 lata) wysyłające sygnał radiowy i komunikujące się ze smartfonami za pomocą złącz Bluetooth. Nie bez powodu nazywano je latarniami. Kiedy przechodzimy w ich pobliżu, mogą skontaktować się z aplikacją w naszym telefonie i wyświetlić nam potrzebną informację, skierować nas do sklepu czy poinformować o rabacie cenowym.

Beacony mogą skontaktować się z aplikacją w naszym telefonie i wyświetlić nam potrzebną informację czy wskazać nam drogę do sklepu.

Zależało mi aby w pierwszej kolejności to właśnie Elbląg wpisać w trend Smart City czyli wykorzystanie technologii beacon, będących częścią świata Internetu Rzeczy. Komunikując się z aplikacją mobilną wysyłają powiadomienia dopasowane do lokalizacji użytkownika oraz kontekstu użycia aplikacji. Beacony w Smart City w połączeniu z dedykowaną aplikacją spełnią swoistą rolę przewodników. - prognozuje pomysłodawca i założyciel firmy ONSMART.

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w związku z realizacją projektu Platformy startowe dla nowych pomysłów Hub of Talents współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w ramach Poddziałania 1.1.1 PO Polska Wschodnia.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama