Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

O roli samorządów powiatowych w państwie

Braniewski starosta Leszek Dziąg uczestniczył w nadzwyczajnym zgromadzeniu ogólnym Związku Powiatów Polskich w Częstochowie. Powodem zwołania, jak czytamy w oświadczeniu ZPP, są „niepokojące zmiany i tryb legislacyjny, zapowiedzi ważnych reform, o których samorządowcy dowiadują się z doniesień medialnych oraz powszechna niewiedza o przyszłości powiatów”.
O roli samorządów powiatowych w państwie

Autor: Starostwo Powiatowe w Braniewie

— Panie starosto, skoro zgromadzenie nadzwyczajne, to i obrady musiały być wyjątkowe? Co takiego istotnego poruszano w Częstochowie?
— Niestety, z mojegu punktu widzenia i z punktu widzenia Powiatu Braniewskiego, źle się stało, że z porządku obrad wycofano dwa zagadnienia: o roli samorządów powiatowych w systemie oświaty i roli powiatów w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli. To ważne tematy i mam nadzieję, że jeszcze do nich powrócimy.

— Znalazł się za to punkt poświęcony ochronie zdrowia. A to — z punktu widzenia braniewskiego szpitala — na pewno jest ważne?
— Tak, jak słusznie zauważono w czasie obrad, od wielu lat postuluje się stworzenie modelu szpitala powiatowego oraz określenia jego roli w zapewnieniu dostępności i kompleksowości opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Oczywiście przy zapewnieniu adekwatnego poziomu finansowania zadań. Tymczasem w szpitalach — także w braniewskim — kontrakty pozostają na poziomie roku 2015. A pacjentów mamy znacznie więcej i są znacznie większe potrzeby. A co za tym idzie — będziemy potrzebowali więcej pieniędzy. Prowadzimy negocjacje z NFZ i mamy nadzieję, że skończą się one po naszej myśli.

— ZPP odniósł się także do tworzonej obecnie sieci szpitali. Jak to ma się do szpitala w Braniewie?
— Nasz szpital spełnia wymogi, aby być w sieci szpitali. To się wiąże — według założeń — z łatwiejszym i pewniejszym finansowaniem usług medycznych. Szpitale w sieci otrzymają pieniądze na swoje funkcjonowanie w ustalonej kwocie z góry, czyli w formie ryczałtu. Nie dotyczy to Zakładów Opieki Leczniczej, które również funkcjonują w strukturach szpitala. I w związku z ZOL-ami mamy najwięcej niewiadomych.

— To niejedyne niewiadome, przed jakimi stoi tak Powiat Braniewski, jak i inne powiaty. ZPP przyjął m.in. stanowisko w sprawie roli samorządu terytorialnego w państwie. Mówi się o nawet o likwidacji powiatów.
— Obecnie dąży się do centralizacji władzy, a przecież w 1990 roku poczyniono decentralizację nieefektywnego państwowego molocha. Powstanie lokalnych samorządów, w tym samorządów powiatowych w 1998 roku, było wielkim sukcesem. Dlatego lokalny samorząd musi być silny i nie wolno wprowadzać tutaj żadnych zmian, także z tego względu, że nie jest to zgodne z Konstytucją. Powiat nie może być także jednostkę terenowej administracji rządowej. Tymczasem już są plany odebrania powiatom pewnych kompetencji i jednostek: jak choćby państwowej inspekcji sanitarnej czy inspekcji nadzoru budowlanego. Mówi się również o odebraniu nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. To tylko niektóre plany ograniczeń.

— A to wszystko może wiązać się również z utratą dochodów przez samorządy...?
— Samorządy powiatowe już teraz mają niskie dochody. Obecna sytuacja budzi poważny niepokój. Z jednej strony przy przekazywaniu nowych zadań jednostki samorządu terytorialnego otrzymują pieniądze na ich sfinansowanie — np. w przypadku programu 500+, a z drugiej strony planowane i dokonywane są zmiany powodujące uszczerbek w dochodach — jak na przykład zmiana zasad naliczania kwoty wolnej od podatku. Zadaniem samorządu jest zapewnienie określonych usług na rzecz swoich obywateli. Nie mając odpowiednich funduszy nie będziemy w stanie ich zrealizować. Stąd potrzeba jak najszybszego opracowania nowego systemu dochodów, abyśmy jako powiat mogli świadczyć te usługi na jak najwyższym poziomie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama