Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Recykling gruzu budowlanego — jakie są możliwości?

Recykling jest jednym z warunków odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. Choć odzyskiwanie surowców wtórnych zwykle kojarzone jest ze śmieciami bytowymi, gruz budowlany również może być poddawany recyklingowi, aby następnie można wykorzystać surowce ponownie. Jakie są zatem możliwości recyklingu odpadów z budowy? Kiedy jest to możliwe, jak przebiega i co z nich powstaje?
  • 31.01.2023 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Recykling gruzu budowlanego — jakie są możliwości?

Gruz do recyklingu — czysty gruz

Na recykling gruzu po budowie szansa jest zawsze, jednak największą wartość pod tym względem ma tak zwany czysty gruz. Jest to materiał odpadowy, który powstający na skutek przeprowadzania budowy, rozbudowy, rozbiórki, wyburzania czy remontu, jednak charakteryzujący się określonym składem. Czysty gruz nie może zawierać w sobie wszystkich odpadów, które powstają w czasie wymienionych prac, a jedynie materiały pochodzenia betonowego, ceramicznego i mineralnego. 

Największą wartość w kontekście odzyskiwania surowców wtórnych mają więc takie materiały jak betonowe fragmenty różnych elementów fundamentów czy betonowych schodów, czerwone cegły, cegły dziurawki, porcelanowa armatura łazienkowa, płytki; glazurowe, gresowe, marmurowe, granitowe, a także kamienie polne i ozdobne oraz piasek. Czysty gruz jest świetnym rodzajem odpadów w kontekście ich późniejszego recyklingowania, ponieważ ma największe możliwości późniejszego wykorzystania. Jest dobrym materiałem budulcowym, odpornym na czynniki fizyczne, takie jak ścieranie oraz czynniki atmosferyczne, dlatego idealnie sprawdza się jako kruszywo budowlane.

 

Gruz mieszany i zanieczyszczony — czy można recyklingować?

Jeżeli kontener na gruz zawiera inne odpady niż te wchodzące w skład czystego gruzu, jego zawartość również może być poddana recyklingowi, jednak proces ten jest trudniejszy. Do kontenera w przypadku gruzu zmieszanego trafiają najczęściej takie odpady jak tynk, gips, beton komórkowy, zwany również suporeksem, pustaki, w tym żużlowe czy szlakowe, białe cegły, takie jak silikat, a także płyty kartonowo-gipsowe. Z kolei gruz zanieczyszczony oprócz wspomnianych odpadów może zawierać też w składzie wszystko to, co generuje się w czasie prac budowlanych, np. opakowania po zaprawach, elementy kartonowe i papierowe, siatki montażowe, kawałki styropianu, plastiku, drewna, zużytą odzież roboczą itp. Nie oznacza to, że zawartość taka nie może ulegać oczyszczaniu i recyklingowaniu. Wymaga to jednak dodatkowych procedur. Przykładowo, w celu pozyskania cennych surowców odkaża się i przetwarza gips, np. ze wspomnianych wcześniej płyt kartonowo-gipsowych. Taki surowiec może być ponownie wykorzystany do produkowania albo nowych płyt, albo np. bardzo modnych ostatnio podwieszanych sufitów. 

 

Jak wygląda recykling gruzu?

W zależności od tego, z jakim rodzajem gruzu będziemy mieć do czynienia, jego recykling, jak już wiemy, przebiegać może nieco inaczej. Najlepiej więc przedstawić to na przykładzie najprostszym, czyli czystego gruzu. Najpierw oczywiście gruz musi trafić do pojemnika na odpady budowlane. Recykling gruzu nie jest tożsamy z odzyskiem surowców z odpadów bytowych, które umieszczamy w zwykłych kubłach na śmieci, dlatego specjalny pojemnik jest tutaj konieczny i wymagany przepisami prawa. Można odpłatnie wynająć go od firm takich jak gruzwoz.pl, czyli oferujących wywóz gruzu. Kiedy pojemnik będzie gotowy do wywozu, trafia do miejsca, które przystosowane jest właśnie do gospodarowania odpadami budowlanymi. Na miejscu gruz jest odpowiednio segregowany, oczyszczany, a następnie trafia do kruszarki. Sprzęt ten rozdrabnia gruz na frakcje; drobną, średnią bądź grubą. W fachowej nomenklaturze mowa jest bardziej szczegółowo o frakcji kamienistej, żwirowej, piaskowej, pyłowej oraz iłowej. 

 

Co powstaje z kruszywa budowlanego?

Grube kruszywa nadają się jako budulec tymczasowych dróg, np. drogi dojazdowej do terenu budowy. Może też służyć jako podsypka pod właściwą nawierzchnię drogową, ponieważ pomaga zapobiegać osiadaniu. Służyć może do wykonania podjazdu na wzniesieniu. Dobrze się ubija, dlatego bywa ratunkiem w przypadku dziury chodnikowej — kruszywo grubej i średniej frakcji z powodzeniem zastosować można do "łatania" takich ubytków. 

Z kolei odsiewka, kruszywo o średnicy ziaren nieprzekraczającej 4 mm, może służyć do zasypywania dziur czy „nieczynnych” obiektów. Przykładem może być stara studnia. 

Drobne kruszywo o frakcji do 2 mm bywa wykorzystywane do produkowania zapraw tynkarskich, betonu oraz w pracach brukarskich jako wypełnienie. 

 

Gruz budowlany, podobnie jak odpady z gospodarstw domowych, poddaje się przetwarzaniu i odzyskiwaniu surowców. Jeśli prowadzisz prace budowlano-remontowe, zamów kontener np. ma gruzo.pl. Umieszczony tam gruz zostanie od Ciebie wraz z pojemnikiem odebrany, a następnie zutylizowany w taki sposób, aby recykling dotyczył jak największej części zgromadzonych śmieci.

--- Materiał Partnera ---


Reklama
Reklama
Reklama