AED (Automated External Defibrillator) to automatyczne urządzenie zewnętrzne służące do przeprowadzania defibrylacji – zabiegu ratującego życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. AED stosuje się u osoby nieprzytomnej, która nie oddycha lub oddycha nieprawidłowo. Po podłączeniu elektrod urządzenie samo zdecyduje, czy defibrylacja jest konieczna.
To pierwsze w gminie Lelkowo takie ogólnodostępne urządzenie.
AED analizuje rytm serca osoby poszkodowanej i ocenia, czy konieczne jest zastosowanie defibrylacji, czyli dostarczenia impulsu elektrycznego. Ma to na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca, najczęściej w przypadku migotania komór lub częstoskurczu komorowego, które mogą prowadzić do śmierci.
Urządzenie używane jest głównie w sytuacjach nagłego zatrzymania krążenia, często w miejscach publicznych (lotniska, centra handlowe, stacje kolejowe, czy właśnie urzędy).
AED jest urządzeniem łatwym w obsłudze: dzięki prostym instrukcjom głosowym i wizualnym, AED może być używane nawet przez osoby bez wykształcenia medycznego. Umożliwia natychmiastową reakcję przed przyjazdem pogotowia, zwiększając szanse na przeżycie do 70 proc. przy szybkim użyciu.
Napisz komentarz
Komentarze