— Ideą środowiskowych domów samopomocy jest świadczenie usług w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego oraz funkcjonowania w życiu społecznym — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. — Inwestycją zostaną objęte cztery budynki, w których powstaną między innymi pomieszczenia do dziennego przebywania podopiecznych, pracownie warsztatowe, gabinety terapii zajęciowej, zaplecze żywieniowe i sanitarne oraz pomieszczenia administracyjne.
Te budynki to „dom dyrektora”, „kuźnia”, „stajnia kwarantanny” i „wozownia”.
W minionym tygodniu burmistrz Braniewa podpisał umowę z wykonawcą prac – braniewską firmą JAK-BUD z Braniewa, która przygotuje dokumentację projektową, a następnie wykona remont i przebudowę budynków zgodnie ze zmianą sposobu użytkowania oraz zajmie się wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu.
Całkowita wartość inwestycji to niemal 11,1 mln złotych. Na realizację tego przedsięwzięcia miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości 8 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych Funduszu Polski Ład.
Inwestycja ma zostać zrealizowana przed końcem 2026 roku.
Zadanie obejmuje również utworzenie świetlicy środowiskowej dla potrzeb wspierania rodzin w procesie przygotowywania dzieci i młodzieży do samodzielnego życia, kształtowania właściwych postaw społecznych poprzez objęcie ich w czasie wolnym od zajęć szkolnych opieką oraz zajęciami edukacyjnymi i profilaktycznymi.
— Od 2022 roku Park Miejski na terenie byłej stadniny koni w Braniewie stanowi doskonałe miejsce spotkań, wypoczynku i organizacji rozmaitych wydarzeń — podkreśla Tomasz Sielicki. — Oddając tę inwestycję do użytku obiecałem, że w dalszej kolejności zajmiemy się rewitalizacją budynków, w których zorganizowany zostanie środowiskowy dom samopomocy oraz świetlica środowiskowa. Podpisanie umowy z wykonawcą prac to kolejny ważny krok na drodze realizacji tego przedsięwzięcia.
Należy również wspomnieć, że w sprawie remontu budynków dawnej stadniny zalecenia wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, zaś wszelkie prace związane z wykonaniem projektu koncepcyjnego były na bieżąco konsultowane z urzędem ochrony zabytków.
Napisz komentarz
Komentarze