Z udziałem wiceministra Jacka Protasa rozpoczął się w Rzeszowie cykl spotkań konsultacyjnych projektu programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych. Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy.
Program obejmie swoim zasięgiem 22 powiaty z czterech województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
W województwie warm.-maz. – obok powiatu braniewskiego – wsparciem objęte zostaną powiaty bartoszycki, kętrzyński, węgorzewski i gołdapski.
— Będziemy wspierać działania samorządów z północno-wschodniej Polski, które najbardziej ucierpiały na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej — zapowiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.
W programie wyznaczono cztery podstawowe działania do objęcia wsparciem. Są to:
1. poprawa transportowej infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa drogowego;
2. rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego;
3. stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki;
4. poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.
— Działania te prowadzone będą w ścisłej współpracy władz lokalnych, samorządów województw oraz administracji rządowej — dodał Protas. — Są one tak zaplanowane, aby tworzyć efekt synergii opierającej się na naturalnym potencjale obszaru objętego programem.
Źródłem finansowania realizacji programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych z czego każde z województw otrzyma po 125 mln złotych.
W sumie na lata 2024-2030 na dofinansowanie działań z zakresu polityki rozwoju JST wschodnich obszarów przygranicznych przypadnie co najmniej 625 mln złotych włącznie z wkładem własnym JST.
Maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych.
Napisz komentarz
Komentarze