Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Bon podarunkowy – Jarzębinowy Resort & SPA

Braniewianin został wybrany Nauczycielem Roku. Radku – gratulacje!

BRANIEWO – WARSZAWA. Radosław Potrac, nauczyciel z jednej z warszawskich podstawówek, został „Nauczycielem Roku”. To konkurs organizowany przez „Głos Nauczycielski” – tygodnik Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Autor: © Archiwum prywatne Radosława Potraca

 

 

Radosław Potrac urodził się w 1976 r. w Braniewie i mieszkał tutaj do rozpoczęcia studiów w 1995 r. Swoją przygodę z wychowaniem i edukacją rozpoczął w Braniewie jako zuch, następnie drużynowy 1 GGZ Wesoła Gromada oraz harcerz 9GHDS im. Obrońców Poczty Gdańskiej.
— Sercem jestem związany z Warmią i rodzinnym miastem — mówi dzisiaj, choć od ponad 25 lat mieszka w Warszawie. Tutaj także – w stolicy – związany jest z praską edukacją i Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863 r.

I to właśnie ta szkoła – pracujący w niej nauczyciele – zgłosili Radosława Potraca do konkursu „Nauczyciel Roku”.

— Konkurs Nauczyciel Roku GN to wyjątkowe doświadczenie, którego życzę każdemu — napisał na swoim profilu na Facebooku, dziękując tym wszystkim, którzy wspierali i wspierają go w jego działaniach.

Zwycięzca konkursu sam przyznaje, że „swoją przygodę z edukacją przedreptał przez wszystkie etapy edukacji – od żłobka do szkoły wyższej”. Jest pedagogiem specjalnym – terapeutą, dogoterapeutą, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego – studia podyplomowe – archeologia podwodna, historia, nauczyciel WDŻ. Pedagog, wychowawca od ponad 25 lat. Nauczyciel dyplomowany.

W pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą stawia na nowoczesne technologie oraz wykorzystanie informatyzacji, a także edukację w naturze z elementami ekologii. Jest inicjatorem działań społecznych na Pradze Północ – między innymi lekcji w hamaku, czy lekcji historii z bohaterami lokalnymi – oraz organizuje historyczne spacery tematyczne.

Radosław Potrac to realizator i współautor merytoryczny programów inżynieryjnych dla dzieci (Katalyst Engeenering – Ogarnij inżynierię, Pistacja – realizowanych i wdrażanych na terenie Praskiej Trzydziestki). Prezes SKKT PTTK DREPTAKI (w latach 2014-2018 z nagrodą dla Naj SKKT, Organizator Godny Polecenia PTTK dwukrotnie, Odznaka Honorowa Za Zasługi dla Turystyki, brązowa Honorowa Odznaka PTTK) od 20 lat oraz Prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska.

To także realizator warsztatów, projektów i programów edukacji kulturalnej w zakresie gwary warszawskiej i kultury dawnej Stolycy – Urodzin Pragi, Wielkiej Warszawskiej, Festiwalu Grzesiuka czy Turnieju Wiecha. Sekretarz Oddziału Stołecznego PTTK od 2013. Przodownik Turystyki Pieszej, Instruktor Krajoznawstwa Regionu. Instruktor Turystyki Kwalifikowanej, Instruktor Znakowania Szlaków Turystycznych. Autor rodzinnych tras turystycznych związanych z wydarzeniami historycznymi regionu.

Redaktor artykułów historycznych i poświęconych turystyce osób z niepełnosprawnością – we współpracy z Wojskowym Instytutem Wydawniczym i Polską Zbrojną oraz Muzeum Niepodległości i źródłami metodycznymi Związku Harcerstwa Polskiego od ponad 25 lat. Działacz społeczny łączący projekty wielu organizacji wokół najważniejszego – dzieci i ich przyszłości – wokół Praskiej Trzydziestki i Dzielnicy. Pedagog ulicy i kurator społeczny od ponad 15 lat.

Jest współorganizatorem Ogólnopolskiego Zlotu Młodzieży PALMIRY i uroczystości w Pęcicach. Redaktor naczelny Śrubowkręta – miesięcznika dzieci i młodzieży na Pradze Północ współpracującego z Junior Media. Wspólnie z dziećmi opisuje i prezentuje w przestrzeni publicznej efekty rewitalizacji i zmian zachodzących na Pradze Północ i Warszawie, oraz zabiega o zachowanie zabytków – we współpracy z IPN oraz Stowarzyszeniem Kolekcjonerzy Czasu. Włącza całe rzesze ludzi we wspólne projekty łączące wokół historii lokalnej, praw dziecka i dziecka jako takiego.

Sam niejednokrotnie przyznawał, że „wszystko zaczęło się od harcerstwa” Jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza. To także jeden z pionierów ruchu Drużyn Grunwaldzkich, szef Inspektoratu Turystyczno-Krajoznawczego Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery ZHP – szef kapituły Harcerskiej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej.

Varsavianista, wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – koordynator warszawskiego projektu edukacyjnego Varsavianistyczna Szkoła z udziałem ponad 100 placówek z miasta. Członek Rady Muzeum Miasta St. Warszawy. Wolontariusz w Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich, organizator wielu wydarzeń związanych z upamiętnianiem historii, opieką nad miejscami pamięci narodowej i spotkań dzieci oraz młodzieży ze świadkami historii.

Został wyróżniony między innymi: Odznaką Honorową Za obronę Praw Dziecka, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, tytułem Nauczyciela Kraju Ojczystego, Srebrną Odznaką Honorową PTTK, Złotą Honorową Odznaką za Pracę z Młodzieżą PTTK, Nagrodą Rady Miasta st. Warszawy, Medalem Za ofiarność i Odwagę, medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i wieloma innymi.
 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Eliza 17.10.2023 20:41
GRATULUJĘ Radku🤝 Jesteś wielki 👍

Endrju 15.10.2023 09:22
Lelkowo gratuluję

Totemowy Wesola Gromada😆 14.10.2023 22:49
Gratulavje i pozdrowienia

Znajomy 14.10.2023 19:36
Brawo Radek!!!

Reklama
Reklama
Reklama